Elektronická cigareta škodlivost - MUDr. Eva Králíková

Protože velmi často zaznívají negativní a zkreslené informace týkající se „škodlivosti” elektronických cigaret, připravili jsme přehled nejčastějších lživých tvrzení a vysvětlení, proč nejsou pravdivá. Aby naše tvrzení byla podložená, připravili jsme vyjádření MUDr. Evy Králíkové odbornice z centra pro závislé na tabáku.

NEJČASTĚJŠÍ TVRZENÍ O ŠKODLIVOSTI ECIGARET

1) Prodej a distribuce náplní do ecigaret není nikým regulován a kontrolován
2) Nikdo nezná složení náplní do e-cigaret
3) Náplně obsahují škodlivé a rakovinotvorné látky
4) Pára z elektronických cigaret je rakovinotvorná a škodlivá
5) Ecigarety jsou stejně škodlivé jako klasické cigarety

HLAVNÍ STOUPENEC ŠKODLIVOSTI ECIGARET

Cíl celé kampaně o škodlivosti elektronické cigarety je jediný. Co nejvíce pohanit kouření elektronických cigaret. A kdo za tím stojí? Peníze! S každou vykouřenou e-cigaretou totiž přichází o největší zisky tabákový průmysl.

CO ŘÍKAJÍ O ŠKODLIVOSTI ECIGARET MEDIA?

Co na toto téma říkají jindy velice investigativní a za pravdu bojující média? Celé to podporují! Často doslova lživé informace bez jediného ověření pouštějí dál, čímž klamou především konečné spotřebitele. Přitom není tak těžké zjistit co pravda skutečně je a co není. Bohužel novináři se stále řídí heslem strašit, strašit a zase strašit. Za pár let poté udělají zlomový objev o naprosto revoluční a neporovnatelně méně škodlivé alternativě klasických cigaret.

Jen aby pak již nebylo pozdě a e-cigarety nebyly k dostání pouze v lékárnách, kde by si pro změnu nepřišel na své tabákový průmysl, ale tentokrát průmysl farmaceutický, což by se samozřejmě razantně promítnulo do cen elektronických cigaret.

Jak začít s e-cigaretou

VYJÁDŘENÍ ODBORNÍKA NA TÉMA ŠKODLIVOST E-CIGARET

mudr-eva-kralikova-skodlivost-elektronicke-cigaretyDoc. MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra pro závislé na tabáku v rozhovoru pro ČT o elektronických cigaretách jednoznačně potvrdila, že u elektronických cigaret je riziko oproti klasickým cigaretám minimální přičemž riziko pasivního kouření je prakticky nulové.

Dále uvedla, že americká FDA testovala vzorky e-liquidů a našla řádově desítky látek a to povětšinou neškodných, o proti tomu v klasických cigaretách jsou řádově tisíce toxických a rakovinotvorných látek.

Celou tuto diskuzi můžete sami shlédnout v archívu České televize

PRODEJ NÁPLNÍ DO ECIGARET JE POD PŘÍSNOU KONTROLOU

Uvádění náplní na český trh se proto řídí zákonem č. 350/2011 Sb., a gestorem k tomuto zákonu je Ministerstvo životního prostředí. Dozorování nad plněním povinností spadá do působnosti jak České inspekce životního prostředí a orgánů ochrany veřejného zdraví.

Prodávat nikotinové náplně lze podle zák. č. 455/1991 Sb. (živnostenský zákon) jen na základě vázané živnosti. Kontrolu prodejců z hlediska existence takového oprávnění pak v "terénu" vykonávají Obecní živnostenské úřady.

VŠECHNY SLOŽKY NÁPLNÍ DO ECIGARET JSOU DOBŘE ZNÁMY

Složení náplní a obsah jednotlivých složekje dobře znám a neustálé prověřován českými i zahraničními laboratořemi a musí být vždy uváděn na obalu.

VÍME CO OBSAHUJE PÁRA Z ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Páru z elektronických cigaret české laboratoře také testovaly, a to s výsledkem více než jednoznačně kladným. Dospěly totiž k závěru, že pára vycházející z elektronické cigarety neobsahuje zdraví škodlivé látky (pomineme-li nikotin).

1. HLAVNÍ SLOŽKA NÁPLNÍ PROPYLENGLYKOL

Propylenglykol je obsažen v náplních především z důvodů chuti. Jedná se o naprosto neškodnou látku pro naše zdraví a je hojně používána například ve farmacii, kosmetice, potravinářském průmyslu, pastách na zuby atd. Tato složka je obsažena například v dětských sirupech značky Hedelix a dalších.

2. HLAVNÍ SLOŽKA NÁPLNÍ - ROSTLINNÝ GLICERIN

Rostlinný glycerin (VG) se v náplni stará především o produkci páry. Samozřejmě zase se jedná o naprosto neškodnou a zdraví nezávadnou látku používanou například ve žvýkačkách či jako umělé sladidlo.

zdravotne-nezavadne-ecigarety

ŠKODLIVOST KLASICKÉ CIGARETY VS ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Již výše v textu, jsme vám několika studiemi doložili, že kouření elektronické cigarety a pára, kterou e-cigareta produkuje má minimální zdravotní rizika. Je to dáno především faktem, že v elektronické cigaretě nic nehoří a nedochází ke spalování.

Evropská kardiologická společnost (EKS) vydala zprávu a studii, ve které stojí, že použití elektronické cigarety nemá negativní vliv na srdeční funkce a "nahrazování tabáku elektronickými cigaretami může být zdraví prospěšné". Celou studii si můžete přečíst v AJ na oficiálním webu EKS.

Naprosto odlišnou technologií se vyznačuje klasická cigareta, ve které k uvolnění nikotinu dochází právě hořením, díky kterému se uvolňují veškeré jedy a karcinogenní látky, které kouř z klasických cigaret obsahuje.

Hlavní příčinou úmrtí až 40 % kuřáků je srdeční onemocnění v důsledku ischemické choroby srdeční. V rámci studie byla kuřákům měřena srdeční funkce před a po vykouření klasické cigarety a e-cigarety. Zatímco po vykouření klasické cigarety se projevovaly akutní myokardiální dysfunkce, použití e-cigarety k akutním nežádoucím účinkům na srdeční funkce nevedlo.

V naší zemi díky kouření klasických cigaret umírá ročně zhruba 18 000 lidí. V průměru o 15 let dříve umře až polovina kuřáku na následky spojené s kouřením klasické cigarety.

ZÁVĚREM KE ŠKODLIVOSTI ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Na základě všech uvedených a hlavně doložených faktů si jistě spotřebitel sám učiní jasnou představu o tom, jak se věci skutečně mají, a že nepodložené negativní "výkřiky" médií na adresu e-kouření jsou neseriózní a nepravdivé. Přitom celospolečenským zájmem by měla být spíše osvěta používání e-cigarety, jakožto nesrovnatelně zdravější alternativy klasického kouření a média by zde měla sehrát hlavní úlohu. Bohužel peníze vždy vítězí nad hodnotami vyššími, kterými jsou ochrana zdraví a života kuřáků. Můžeme jen doufat, že tomu do budoucna bude jinak...

Zdroje:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/213411010100409/obsah/252569-skodlivost-elektronickych-cigaret/
https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Electronic-cigarettes-do-not-damage-the-heart

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.