Boj o miliardu životů aneb dokument o obchodu se smrtí kuřáků

Boj o miliardu životů - A Billion Lives

V příštích 20 letech bude na celém světě téměř 1,6 miliardy kuřáků. Podle odhadů světové zdravotnické organizace WHO zemře v tomto století jedna miliarda lidí předčasně v důsledku kouření. Elektronické cigarety mohou zachránit většinu ze zmiňované miliardy životů. Tabákový průmysl se primárně zaměřůje na skrývání škodlivých účinků tabáku a tabákových výrobků. Tato a další výše uvedená tvrzení respektive fakta přináší americký nezávislý dokument s názvem Boj o miliardu životů (originální název A Billion Lives).

Korupce, střet zájmů a omezování e-cigaret

korupce-tobacco

Pokud se rozhodnete dokument zhlédnout, jako že by měl každý :), čeká vás kritický pohled na historii kouření a korupci, která vedla k současné situaci, kdy jsou ve většině zemí bezpečnější a zdravější alternativy zakázány nebo silně omezeny, zatímco obchod s cigaretami je neustále chráněn. Film dále zkoumá hlavní střety zájmů a korupci mezi vládami, velkými farmaceutickými společnostmi a doktory. V neposlední řadě se podrobně zabývá historií e-cigaret, jejich vlivu na zdraví a pokusy tabákového průmyslu zastavit e-cigarety v zasahování do peněz velkých nadnárodních společností.

Celý dokument zde ke zhlédnutí

Premiéra v Česku až směšně opožděná

Film respektive dokument Boj o miliardu životů byl poprvé představen na prestižním filmovém festivalu Doc Edge ve Wellingtonu na Novém Zélandu dne 10. května 2016. Zajímavostí je, že v České Republice byl odvysílán až o dva a půl roku později, tedy 24. ledna 2019, a to na obrazovkách ČT2.

Celá řada ocenění

Od své premiéry obdržel dokument mnoho ocenění viz seznam níže.

- Silver REMI, WorldFest Houston
- Dorn Award, Varšava
- Supreme Jury Prize, Melbourne
- Best International Documentary, Johannesburg

Filmová ocenění dokumentu Boj o Miliardu životů o elektronických cigaretách 

Diametrálně rozdílná hodnocení ve Světě a v ČR

Zajímavostí je, že film Boj o Miliardu životů sklízí větší úspěch na mezinárodní scéně, nežli v ČR. Na českém serveru ČSFD můžeme vidět hodnocení kolem 67 % (100 % je maximum), což je zhruba průměr, zatímco na nejpopulárnějším světovém serveru IMDb se hodnocení pohybuje kolem čísla 89 % (100 % je maximum), což je více než vynikající hodnocení. Nemluvě o tom, že v ČR má dokument pouze okolo 60 hodnocení, narozdíl od 2 715 hodnocení na světové scéně.

Hodnocení filmu Boj o miliardu životů o vapingu

Naše hodnocení

Naše hohocení je naprosto kladné. Jsme velice rádi, že jsme se konečně dočkali profesionálně zpracovaného a nezávislého dokumentu, který by měl sloužit zejména jako ostrašující příklad pro všechny kuřáky klasických cigaret. Doufáme, že nyní všichni konečně pochopí, že tabákový průmysl není nic jiného než obchod se smrtí

Na závěr bych chtěl jen zmínit, že je smutné, že někteří lidé vnímají tento dokument jako reklamu na elektronické cigarety. Co víc se dá udělat pro to, abychom i tyto lidi přesvědčili, když ani ohromné množství faktů a ověřených informací od profesionálů nestačí?!

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Billion_Lives
https://www.imdb.com/title/tt5069074/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1
https://www.csfd.cz/film/441859-boj-o-miliardu-zivotu/prehled/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/12038540139-boj-o-miliardu-zivotu/21738256467/
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Health_Organization

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

Používáme ověření věku Adulto