JTI Logic Compact (Logic Vapes) - první elektronická cigareta od tabákové společnosti

Před pár měsíci se na pultech českých trafik a čerpacích stanic objevil nový produkt jménem Logic Compact (Logic Vapes). Toto malé a relativně i povedené zařízení se stalo první vlaštovkou tabákového průmyslu, respektive historicky první čistokrevnou elektronickou cigaretou od tabákové společnosti, na českém trhu.

Jedná se o naprosto zlomový moment, kdy se z největšího známého odpůrce vapingu náhle stává prodejce a propagátor e-cigaret. Ač se to na první pohled nemusí zdát, tento krok může velice výrazně promluvit do celkových prodejů klasických cigaret v České republice a e-cigarety se mohou brzy stát populárnějšími, než ty klasické. I když má e-cigareta Logic Compact všechny předpoklady pro to, aby masově uspěla, nebudeme předbíhat a vysvětlíme si vše postupně od začátku.

Revoluční elektronická cigareta

V článku o e-cigaretě Logic se dozvíte:

1) Proč tabákové společnosti mění názor a samy začínají prodávat e-cigarety,
2) Základní informace o výrobci e-cigarety Logic Compact,
3) Všechny další informace o nové e-cigaretě Logic Compact. vč. české video recenze.

Nová cesta tabákového průmyslu

Jak jsme si již nastínili v úvodu článku, není tomu tak dávno, kdy kompletně celý tabákový průmysl neúnavně bojoval proti e-cigaretám. Ještě nedávno se zdálo, že se jedná o nikdy nekončící boj “na život a na smrt”. Jak však roky plynuly, zvyšovala se spotřební daň na tabák a část kuřáků začala přecházet k jiným alternativám (zejména k e-cigaretám), tabákové společnosti byly nuceny přicházet s jinými řešeními.

Prvním a dnes již velice dobře známým řešením byl IQOS (od Philip Morris) - zařízení na bezdýmé cigarety HEETS. Jako druhé se objevilo, v ČR ne moc známé, GLO (od British American Tobacco) - zařízení na bezdýmé cigarety NEO stick. Slibný začátek těchto dvou novinek poměrně rychle postihlo nedávné rozšíření spotřební daně.

Spotřební daň z tabáku a HEETS cigaret

Bylo tedy jen otázkou času, než přijde na řadu e-cigareta. A taky že přišla. Jako třetí se totiž ke slovu dostala tabáková společnost JTI s první plnohodnotnou elektronickou cigaretou Logic Compact, které je věnován tento článek. Pomocí Logicu se JTI může vyhnout spotřební dani a zároveň zastavit odliv svým zákazníkům k jiným prodejcům e-cigaret. Kdo by nechtěl mít možnost nabídnout zákazníkům prokazatelně méně škodlivou alternativu svých tradičních cigaret a ještě při tom zvýšit profit?!

Nenechte se však nachytat. Žádné tabákové společnosti nejde a nikdy nešlo o blaho či zdraví svých zákazníků. Vždy jim šlo jen o peníze. Jak bychom si jinak mohli vysvětlit to, že ještě nedávno na e-cigarety “plivali” špínu a tvrdili, že jsou potřeba desítky let výzkumu a nyní, “když se jim to hodí do krámu”, samy e-cigarety prodávají?!

Pro zajímavost si můžete přečíst nedávné vyjádření obchodního ředitele JTI: „V Logicu vidíme velkou budoucnost. Už proto, že mezi výrobky se sníženým zdravotním rizikem zaujímají e‑cigarety ve světě téměř dvoutřetinový tržní podíl. A jsme rádi, že naše očekávání úspěšného startu v zahraničí se zatím potvrzují.

Video recenze e-cigarety JTI Logic Compact (Logic Vapes)

Kdo stojí za e-cigaretou Logic Compact (Logic Vapes)

Výrobcem a prodejcem e-cigarety Logic Compact je JTI (Japan Tobacco International), mezinárodní divize tabákové společnosti Japan Tobacco (jeden z TOP 5 světových tabákových gigantů), která prodává své produkty (především klasické cigarety) ve 120 zemích světa.

JTI vstoupila na český trh již v roce 1999 a od 2% podílu na trhu se postupně propracovala k současnému podílu necelých 21 %. Mezi její nejznámější cigaretové značky patří: Camel, Winston, Benson & Hedges, LD (Liggett Ducat).

revolucni-pod-ecigareta-1

Zajímavostí je velice zvláštní věta z oficiální webových stránek společnosti JTI: “JTI i nadále naplňuje svou misi být nejúspěšnější a zodpovědnou tabákovou společností na světě.” Co si ale mají lidé představit pod pojmem zodpovědná tabáková společnost, na to se nám přijít bohužel nepodařilo.

Pro koho je e-cigareta Logic Compact určena

Je naprosto evidentní, že výrobce cílí především na kuřáky klasických cigaret. Což je patrné zejména ze třech hlavních prodejních argumentů, kterými jsou:
za 1) Až o 95 % menší škodlivost oproti klasickým cigaretám,
za 2) Výrazná úspora peněz oproti klasickým cigaretám,
za 3) Jednoduchá obsluha.

Není moc pravděpodobné, že by lidé z řad vaperů (uživatelů e-cigaret) přešli na tuto variantu už jen proto, že se nejedná o finančně úspornější řešení (více se dozvíte níže).

Technologie použitá v e-cigaretě Logic Compact

Elektronická cigareta JTI Logic Compact - Logic Vapes

Logic Compact je tzv. automatická beztlačítková e-cigareta využívající nacvakávací magnetické patrony. Přičemž patrony s kapalnou náplní jsou předplněné od výrobce. Jedinou starostí uživatele by měla být výměna patron a nabíjení zařízení.

Tato nová e-cigareta je sice postavena na nejnovější technologii, která se v elektronických cigaretách používá, nicméně se jedná o technologii představenou již koncem roku 2017. Naprosto totožnou technologii ve svých elektronických cigaretách využívá aktuálně největší světový výrobce e-cigaret, dobře známá společnost JUUL. Jen tak mimochodem, 35% vlastníkem akcií společnosti JUUL je jedna z pěti největších tabákových společností na světě, společnost Altria (prodejce cigaret Marlboro, L&M atd. v USA).

K samotným náplním je potřeba dodat, že obsahují novou nikotinovou sůl (nejnovější druh náplní, který neškrábe v krku a přináší lepší požitek). Patrony nelze doplňovat vlastní náplní, vždy je nutné zakoupit předplněnou patronu od výrobce.

Nešťastný nabijecí kabel e-cigarety Logic Compact (Logic Vapes)

Nepovedený nabíjecí kabel e-cigarety Logic Compact - Logic Vapes

Ve vývojovém oddělení JTI to muselo vypadat asi takto: "Borci (a borkyně), úkol zní jasně. Logic musí být COOL jako JUUL (pozn. autora: JUUL je nejprodávanější e-cigareta v USA)." No a borci z vývojového to pojali po svém. Vyvinuli 32 cm dlouhý nabíjecí kabel s vlastním (nestandardním) konektorem. A výsledek? Rozhodně to není COOL a už vůbec ne jako JUUL. Nejen že nabíjecí kabel nedosáhne od zásuvky ani na noční stolek, ale pokud chcete nabíjet na cestách, musíte s sebou tahat o jeden kabel navíc. Jen chci podotknout, že standardní délka nabíjecích kabelů začíná na 50 cm a věřte mi, že těch 18 cm vám bude sakra scházet. Abych výrobci jen nekřivdil, musím zmínit, že onen speciální konektor je osazen magnetem. Což mi ale po zmínění nevýhod přijde jako bezvýznamná informace.

A na závěr tohoto bodu si dovolím zmínit nelogickou nemožnost vapování (používání Logicu), v průběhu nabíjení. Ptám se sám sebe: "Proč to sakra nejde, když to všechny standardní cigarety umožňují?". Kvůli bezpečnosti? To by bylo prazvláštní odůvodnění. Znamenalo by to, že bychom žádné zařízení nemohli při nabíjení používat? A co mobilní telefony, notebooky, sluchátka atd.?

Největší (ne)výhoda ecigarety Logic Compact

Patrony (náplně) do e-cigarety Logic Compact - Logic Vapes

Právě zmíněný patronový systém (tzv. uzavřený POD systém) je největší výhodou ale i slabinou elektronické cigarety Logic Compact.

Jedním z hlavních prodejních argumentů prodejce je: “Pokud budete nakupovat originální patrony, máte jistotu zdravotní nezávadnosti náplně.” Na druhou stranu lze koupit stejně ještě lepší e-cigaretu, kterou lze doplňovat a ve výsledku vás takové řešení vyjde doslova na zlomek ceny. A ani toto řešení není nijak složité na obsluhu.

Navíc je samozřejmostí, že zdravotně nezávadné náplně koupíte v každém specializovaném obchodě s e-cigaretami. Dnešní regulace e-cigaret je totiž v EU tak přísná, že téměř nelze koupit nelegální náplň! Pokud ovšem nemáte v plánu nakupovat podpultové zboží na vietnamské tržnici.

Pravdou je, že společnost JTI celkem chytře využívá hysterie týkající se škodlivosti elektronických cigaret, která nedávno vypukla v USA a jinými slovy hlásá: “Kupte si náplně od nás a máte jistotu, že se vám nemůže stát to, co se stalo lidem v USA”. Už ale nezmiňují, že v Evropě není doposud zaznamenán žádný případ onemocnění z e-cigaret a že si za jejich náplně “sakra připlatíte”. Respektive proti normálním cigaretám neušetříte téměř nic (více níže).

Cena e-cigarety Logic Compact a náhradních patron

Ecigareta JTI Logic Compact Logic Vapes

K ceně není potřeba psát zdlouhavé rozbory. JTI posadilo prodejní cenu Logicu záměrně velmi nízko, aby si jej mohl dovolit naprosto každý. Standardní balení e-cigarety Logic Compact (bez patron) koupíte za necelé čtyři stovky (399 Kč). Navíc máte aktuálně možnost využít promo akce ve které lze koupit Starter Kit Logic Compact (e-cigaretu + 3 předplněné patrony) za necelou pětistovku (499 Kč).

Narozdíl od nízké ceny samotného zařízení, cena předplněných kapslí je na úrovni krabičky klasických cigaret (1 kapsle za 85 Kč).

Finanční porovnání Logicu vs plnící e-cigarety vs klasické cigarety

Níže se můžete podívat na modelový případ finančního porovnání e-cigarety Logic vs plnící e-cigarety vs klasických cigaret. Porovnáváme měsíční náklady z pohledu průměrného kuřáka (1 krabička cigaret). Do srovnání nebudeme počítat počáteční investici, která by v případě Logicu byla cca 400 Kč a v případě doplňovací e-cigareta cca 700 Kč.

Logic Compact - 2 550 Kč/měsíc
(30 patron => jedna patrona na den, cena patrony 85 Kč)

Klasické cigarety - 2 700 Kč/měsíc
(30 krabiček => jedna krabička na den, průměr. cena krabičky 90 Kč)

Doplňovací e-cigareta - 840 Kč/měsíc
(2 ks cartridge (2 x 120 Kč = 240 Kč) + 6 ks lahviček s náplní (6 x 100 = 600 Kč)

Na výše uvedených číslech je evidentní, že elektronická cigareta Logic Compact není o mnoho levnější než klasické cigarety (úspora pouze 150 Kč měsíčně).

Naproti tomu doplňovací elektronická cigareta je suverénně nejlevnější variantou. Je levnější než klasické cigarety o 1 860 Kč měsíčně (22 320 Kč ročně) a dokonce i než Logic Compact o 1 710 Kč měsíčně (20 500 Kč ročně).

Je velice důležité si uvědomit, že většina doplňovacích e-cigaret používá naprosto totožnou technologii jako Logic Compact, jsou propracovanější a disponují dalšími podstatnými výhodami:

+ výrazně lepší chuť
+ delší výdrž baterie při stejných rozměrech
+ lze je používat (vapovat) při nabíjení
+ univerzální nabíjecí konektor (micro USB popř. USB C)

revolucni-pod-ecigareta-2

Škodlivost e-cigarety Logic Compact

Při vapování elektronických cigaret se uvolňuje o 95 % méně složek, které mezinárodní zdravotnická organizace WHO považuje u cigaret za rizikové. Tato věta mluví za vše.

Logic compact je e-cigareta jako každá jiná a stejně je to i s jejím vlivem na lidské zdraví. Nemá smysl neustále dokola probírat jednu a tu samou věc. Pokud vás zajímají vědecky podložená fakta doporučujeme vám přečíst si článek, který jsme nedávno publikovali.

Parametry, vlastnosti a design Logic

Barevné varianty e-cigarety Logic Compact - Logic Vapes

Výrobce záměrně nestaví prodejní argumenty na parametrech. Je to na jednu stranu logické. Cílové skupině (kuřáci klasických cigaret) by toho většina parametrů elektronické cigarety moc neřekla. Na druhou stranu my se v parametrech vyznáme a proto je můžeme vesele porovnávat a dokonce i hodnotit.

Začneme tedy kapacitou baterie, kterou výrobce uvádí 350 mAh - toto je jednoznačně podprůměr. Standardní e-cigarety totožné konstrukce disponují výdrží baterie kolem 500 mAh. V současné době nejoblíbenější POD e-cigareta disponuje dokonce kapacitou 520 mAh, a to při téměř totožných rozměrech.

Objem patrony Logic Compact, neboli předplněné cartridge je 1,7 ml, což je opět podprůměr. Běžným standardem jsou 2 ml.

A na závěr výrobce uvádí dobu nabíjení okolo 70 minut. No upřímně, nabíjet 350 mAh baterie déle než hodinu, to rozhodně není nejlepší výsledek.

Příchutě patron pro cigaretu Logic Compact

Nápln do ecigarety JTI Logic Compact - Logic Vapes Intense Tobacco - Tabák

Každý zákazník si může vybrat pouze ze tří příchutí (předplněných patron), což je v porovnání s běžnými náplněmi do e-cigaret velice štíhlá nabídka. Jednorázová patrona v sobě skrývá 1,7 ml tekuté náplně o síle 18 mg nikotinu na jeden ml tekutiny.

Výrobce uvádí, že jedna patrona by měla být ekvivalentem 2 krabiček cigaret (cca 320 potažení). Na tomto tvrzení se ukazuje klasický rozdíl mezi teorií a praxí, protože reálná výdrž jedné patrony je maximálně 1 den vapování (spíše méně) - pro průměrného kuřáka (1 krabička denně). Výrobce totiž porovnává obsah nikotinu ve dvou krabičkách s obsahem nikotinu v jedné patroně. Problémem této teorie je, že na rozdíl od nikotinu v klasických cigaretách, lidské tělo nedokáže vstřebat všechen nikotin z kapalné náplně!

Nápln do ecigarety JTI Logic Compact - Logic Vapes Intense Berries - Lesní ovoce

Co se týče samotného podání chuti, zde se řadí náplně do Logicu cca na úroveň horšího průměru (v porovnání s ostatními druhy náplní pro e-cigarety). Jediná tabáková příchuť (Intense Tobacco) tak trochu vyčnívá, a to v dobrém slova smyslu. Příchuť pojmenovaná Intense Menthol (mentolová příchuť) je až přehnaně intenzivní. A příchuť lesního ovoce (Intense Mixed Berries) je taková nemastná, neslaná.

Nicméně můžeme říci, že pro většinu kuřáků, kteří ještě nejsou rozmlsaní mnohem lepšími příchutěmi do plnících e-cigaret, jsou všechny tři příchuti posazené o úroveň výše, než na kterou byli zvyklí u klasických cigaret.

Nápln do ecigarety JTI Logic Compact - Logic Vapes Intense Menthol - Mentol

Zajímavostí je, že společnosti JTI nabízí v jiných zemích více příchutí, ale také různé síly náplní. Ve světě, oproti České republice, běžně zakoupíte příchutě Cherry (třešeň), Strawberry (jahoda), Berry Mint (lesní plody s nádechem mentolu) o síle 12 mg nikotinu na jeden ml. Otázkou je, jestli se těchto příchutí a sil dočkáme i my v ČR.

Shrnutí výhod a nevýhod e-cigarety Logic Compact

+ prokazatelně méně škodlivé než klasické cigarety
+ jednoduchá obsluha
+ snadná dostupnost (lze koupit v trafikách a na čerpacích stanicích)
+ povedený design

Elektronická cigareta JTI Logic Compact - Logic Vapes

- vysoká cena náplní (na úrovni klasických cigaret)
- slabá výdrž baterie (průměrnému kuřákovi nevydrží celý den)
- lze nabíjet pouze pomocí kabelu se speciálním konektorem od výrobce
- nelze vapovat při nabíjení (většinu standardních e-cigaret to umožňuje)
- složitá kontrola množství zbývající náplně (je nutné vysunout celou patronu)
- málo příchutí (pouze 3)
- pomalé nabíjení (cca 70 min.)

Kde můžete e-cigaretu Locig Compact a její náplně koupit?

Čerpací Stanice Shell - Prodej e-cigarety JTI Logic Compact - Logic Vapes

Dostupnost je bezesporu jedna z hlavních výhod Logicu, protože jej můžete zakoupit jak v sítích trafik, kterými jsou například Geco a Valmon, tak v sítích čerpacích stanic značek Shell a OMV. Další možností jsou specializivané nternetové obchody s elektronickými cigaretami, online trafiky nebo vlastní internetový obchod JTI. Výrobce navíc do konce roku plánuje i vlastní kamenné a mobilní pop-up prodejny. Jinými slovy, novou e-cigaretu Logic Compact můžete zakoupit téměř všude, a to 24/7.

Zvláštností je, že Česká republika se stala jedním z prvních trhů na který je e-cigareta Logic Compact uváděna.

Závěrečné shrnutí

Koupit e-cigaretu Logic Compact, nebo nekoupit? Toť finální otázka.

Pokud vám vůbec nejde o peníze, nevadí vám slabá výdrž baterie, nemáte mlsný jazýček a vaším jediným důvodem přechodu na e-cigaretu je snížení zdravotních rizik, odpověď zní ANO!

Pokud ale chcete snížit zdravotní rizika a zároveň ušetřit více než 22 000 Kč ročně, odpověď je jednoznačně NE! V tomto případě doporučujeme kvalitní doplňovací e-cigaretu a chuťově doslova luxusní náplň.

Přemýšlejte o tom…

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

Používáme ověření věku Adulto