Cigareta IQOS (Philip Morris) - Cena, škodlivost, názory odborníků

Nahřívač pro heets cigarety Ekožváro Lambda

IQOS je nové zařízení vyvinuté společností Philip Morris, které se v ČR začalo prodávat od léta roku 2017. Účelem IQOS cigarety je poskytnou kuřákům "zdravější" alternativu ke klasickým cigaretám, a proto funguje IQOS na principu zahřívání tabákové směsi s glycerinem a vodou při teplotě 350°C.

 

IQOS 2.4 PLUS, IQOS 3 MULTI nebo IQOS 3

Na trh vstoupil Philip Morris s modelem nesoucím název IQOS 2.4 PLUSV roce 2019 jsme se dočkali hned druhého a třetího modelu s označeními IQOS 3 a IQOS 3 MULTI . Od uvedení na trh jsme byli svědky poměrně rozsáhlého vývoje a vychytávání chyb. Přibyl čistící mód nahřívací planžety, změnil se design, nepozorovaně se zvedla cena a také se zatím nepodařilo vychytat jeden zásadní problém. Uživatelé IQOSu se totiž stále potýkají s až neuvěřitelnou křehkostí nahřívacího hrotu (nahřívací planžety). Nahřívací planžeta IQOSu se stále láme při vkládání HEETs náplní, při jejich vysunování a v neposlední řadě při jejím samotném čistění. I když prodejce tento neustále opakující se problém uznává jako oprávněnou reklamaci a mění kus za kus, je to při nejmenším otravné. Nikoho totiž nebaví pořád dokola řešit stejný problém a ještě kvůli tomu nemít možnost kouřit.

IQOS cigareta, IQOS zařízení IQOS 2.4 PLUSIQOS cigareta, IQOS zařízení IQOS 3 MULTIIQOS cigareta, IQOS zařízení IQOS 3

Cena zařízení IQOS


Cenu cigarety IQOS lze rozdělit na dvě položky. Pořizovací cenu nahřívacího zařízení IQOS (jednorázová investice) a cenu náplní (platí se opakovaně). Jak už jsme zmínili výše, při zahájení prodeje byla cena prvního modelu 1 690 Kč (IQOS 2.4). Nejnovější modely můžete dnes zakoupit za 2 690 Kč(IQOS 3) a 2 590 Kč (IQOS 3 MULTI). Pokud se na to podíváme z matematického pohledu, cena IQOSu se navýšila o více než
50 %
.

Nahřívací zařízení pro heets - Ekožváro Lambda

Samotné náplně zvané HEETS, které si budete dokupovad opakovaně respektive neustále vyjdou na 100 Kč/balení (20 ks „cigaret”). Průměrného kuřáka (krabička/den) tak vyjde IQOS cca na 3 000 Kč měsíčně (pouze HEETS náplně).

Z výše uvedeného plyne, že IQOS rozhodně není levnější než kouření klasických cigaret.

Další špatnou zprávou je, že od 1. ledna roku 2019 spadají HEETS cigarety do kategorie tabákových výrobků a vztahuje se na ně stejná spotřební daň jako na klasické cigarety. Což v podstatě znamená, že cena HEETS cigaret poroste stejně tak, jako poroste cena klasických cigaret.

Spotřební daň z tabáku a HEETS cigaret

Kde koupit IQOS zařízení

Pokud zvažujete nákup IQOSu, máte v podstatě dvě možnosti. První je online nákup přes oficiální eshop prodejce a druhou možnosti je kontaktovat obchodního zástupce.

Alternativy IQOSU

Kromě IQOS zařízení můžete na internetu zakoupit jiná kvalitní nahřívacích zařízení, která využívají stejné náplně (HEETS) jako IQOS. Mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější nahřívací zařízení v této kategorii patří Ekožvára, která fungují na stejném principu jako IQOS, ale mají několik podstatných výhod.

Hlavní přednosti Ekožvára

ok-mark delší výdrž baterie (cca 35 HEETs cigaret na jedno nabití)
ok-mark možnost kouřit jednu cigaretu za druhou (nemusíte mezi náplněmi čekat)
ok-mark nastavitelná teplota nahřívání (ovlivňuje chuť a sílu náplně)
ok-mark žádná nabíjecí krabička
ok-mark automatický čistící režim

kvalitní nahřívací zařízení pro HEETS cigarety Ekožváro

 

Porovnání IQOS cigarety a e-cigarety:

Kouření kvalitní e-cigarety (ne IQOSu) stojí průměrného kuřáka cca 700 Kč/měsíc. Nová cigareta IQOS je oproti e-cigaretám dražší cca o 2 300 Kč měsíčně.

Škodlivost IQOS cigarety

Zatím byla provedena jediná nezávislá studie škodlivosti, která pravděpodobně (viz níže) nedopadla podle představ společnosti Philip Morris.

Studii naleznete na internetu (pouze v AJ). Nicméně byla nedávno stažena. Důvodem je hromadná žaloba společnosti Philip Morris. Není se čemu divit, jde o miliardy dolarů.

V současné době se autoři bojí ke studii jakkoliv vyjádřit. No, ono se v podstatě není čemu divit. Představte si, že máte pravdu, máte i důkazy, ale už předem víte, že vám to stejně nestačí, že soud stejně nemůžete nikdy vyhrát. Je to tak trochu jako boj s větrnými mlýny. Váš soupeř má neomezené finanční zdroje, nejlepší právníky na světě a ještě ke všemu tichou podporu státních orgánů. Jistá prohra nebo vleklý soudní spor, který vás absolutně finančně a psychicky vyšťaví. Jaký je v tom rozdíl?! Je jen na vás, abyste si udělali vlastní názor. 

Matthew Myers - preziden Tobbaco Free KidsPrezident celosvětové kampaně Tobacco-Free kids se vyjádřil k IQOS cigaretě takto: „Jen neskutečně lžou. Vždyť o svých výrobcích lhali po desetiletí. Čeho chtějí tímto produktem dosáhnout? Jaký je jeho účel?“.

Zdravotnictví v USA varuje, že IQOS může být tzv. Trojský kůň. Také většina expertů dlouhodobě varuje před společností Philip Morris a jejich produkty.

V 50. letech minulého století, poté co se na trhu objevily cigarety s filtrem, tvrdili, že jsou mnohem bezpečnější, což se ukázalo jako velice přehnané.

V 70. letech přišly na trh tzv. „lehké cigarety“, které vědci zkoumali po desetiletí, než potvrdili, že nejsou o nic lepší než ty klasické.

Žádný z nových produktů společnosti Philip Morris nesnížil zdravotní rizika způsobené kouřením.

Ke škodlivosti klasických e-cigaret se vyjádřila prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. takto: „U elektronických cigaret je riziko oproti klasickým cigaretám minimální přičemž riziko pasivního kouření je prakticky nulové.”

Ať už se bavíme o škodlivosti klasických cigaret, IQOSu, nebo e-cigaret, vždy je zapotřebí  kritické myšlení! Nenechte se zmanipulovat poplašnými zprávami, které zaslechnete v médiích a zjistěte si fakta a vědecky podložené informace. Pokud vás nebaví číst a zdlouhavě dohledávat relevantní informace, doporučujeme nezávislý dokument, který nedávno odvysílala ČT.

revolucni-pod-ecigareta

Rozebraná náplň cigarety IQOS

Použitá a rozebraná HEETS cigareta

Co se děje uvnitř cigarety IQOS?

Použitá HEETS náplň v IQOS cigaretě

Na fotografii výše si můžete všimnout plastového filtru, který se spekl a zežloutl. Nejedná se o klasický plast, ale biopolymer, který zahříváním mění tvar (deformuje se) a obarvuje se od tabáku. Nicméně i biopolymer může být škodlivý. 

Zahříváním při teplotě 350°C dochází k nedokonalému spalování při kterém se například i z organických materiálů uvolňují rakovinotvorné radikály a zejména formaldehyd. Pokud je "biopolymer" natavený nebo "očouzený" může docházet k jeho degradaci a k uvolňování škodlivých látek. Poté je úplně jedno, jestli se jedná o syntetický polymer nebo biopolymer.

Doporučení výrobce čistit nahřívací těleso po každé vykouřené krabičce výše uvedený problém nemusí řešit.

Biopolymer v cigaretě IQOS

Polymer je plast, biopolymer je jiný plast (zhotoven z "bio" složek). Polymery mají složitější molekulovou strukturu. Jsou relativně odolné vůči působení prostředí (inertní) a stálé. Při zahřívání se jejich molekuly rozkládají. Čím složitější polymer, tím větší množství radikálů (zbytků) s různými účinky.

Porovnání chuti ecigarety a IQOSU

Vyjádření k chuti IQOSu od lidí, kteří si jej vyzkoušeli je poměrně rozdílné. Někdo tvrdí, že chutná jako sláma a jiný zase, že se na to dá zvyknout.

Jisté je, že IQOS se chuti e-cigarety jen těžko vyrovná. Příchutí do e-cigaret je takové množství, že si o tom můžete nechat zdát. Stovky druhů lahodných tabákových, ovocných a dalších příchutí. Všechny náplně do e-cigaret jsou navíc pod přísnou farmaceutickou kontrolou. Dokonce pod mnohem přísnější kontrolou než v USA.

Závěrem

Hlavní nevýhodou IQOS zařízení je to, že nemůžete vykouřit ani 2 HEETS cigarety za sebou. Po každé cigaretě totiž musíte IQOS vložit do nabíjecí krabičky a počkat než se zařízení nabije. Další problém se opět pojí s nabíjecím pouzdrem. Musíte jej totiž neustále nosit s sebou - bez něj IQOS zkrátka fungovat nebude.

U cigarety IQOS neplatí, že zahřívá pouze tabák. O riziku pro okolní kuřáky není oficiálně nic známo. To, že z kuřáka není nic cítit rozhodně nemusí znamenat, že je IQOS pro okolí neškodný. Rakovinotvorné látky bohužel nemusejí být cítit.

Oficiální vyjádření společnosti Philip Morris mluví za vše: „Používaní IQOS není bez rizik. Nejlepším způsobem, jak snížit zdravotní rizika související s tabákem je úplně přestat tabákové výrobky užívat.”

Spolehlivé nahřívací zařízení pro HEETS cigarety

 

Zdroje:
https://www.tobaccofreekids.org/assets/factsheets/0110.pdf
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/213411010100409/obsah/252569-skodlivost-elektronickych-cigaret/

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.