Cigareta IQOS (Philip Morris) - Cena, škodlivost, názory odborníků

IQOS Philip Morris a HEETS cigaretyIQOS je nová cigareta vyvinutá společností Philip Morris, která se v ČR prodává od léta roku 2017.

Cigareta IQOS funguje na principu zahřívání tabákové směsi s glycerinem a vodou při teplotě 350°C.

 

Cena cigarety IQOS

Cenu cigarety IQOS lze rozdělit na dvě položky. Pořizovací cenu nahřívacího zařízení (jednorázová investice) a cenu náplní (platí se opakovaně). Pořizovací cena nahřívacího zařízení je cca 1 700 Kč (v ceně dostanete jako bonus náplně v hodnotě 1 000 Kč). Samotné náplně zvané HEETS, které si budete dokupovad neustále pak vyjdou na 100 Kč (20 ks „cigaret”).

Průměrného kuřáka (krabička/den) tak vyjde IQOS cca na 3 000 Kč měsíčně (pouze náplně).

Z výše uvedeného plyne, že IQOS není levnější variantou kouření.

Jiná ZAŘÍZENÍ PRO HEETS NÁPLNĚ

Kromě IQOS cigarety můžete na internetu zakoupit jiná kvalitní nahřívacích zařízení, která využívají stejné náplně (HEETS) jako IQOS.

Mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější nahřívací zařízení patří ekožvára

V čem jsou ekožvára lepší:

Ekožvára fungují na totožném principu jako IQOS, ale mají několik podstatných výhod:
- můžete kouřit jednu cigaretu za druhou (nemusíte mezi jednotlivými náplněmi čekat)
- můžete si nastavit teplotu nahřívání (ovlivňuje chuť a sílu náplně)
- nemusíte s sebou nosit nabíjecí krabičku
- nemusíte zařízení pracně čištit protože má automatický čistící režim

Můžete zhlédnout videa jak ekožvára fungují

Nahřívací zařízení Ekožváro pro HEETS cigarety

Porovnání IQOS cigarety a e-cigarety:

Kouření klasické e-cigarety pro začátečníky (ne IQOSu) stojí průměrného kuřáka cca 700 Kč/měsíc. Nová cigareta IQOS je oproti klasickým e-cigaretám dražší cca o 2 300 Kč měsíčně.

Levnější a lepší kouření než IQOS

Škodlivost IQOS cigarety

Zatím byla provedena jediná nezávislá studie škodlivosti, která pravděpodobně (viz níže) nedopadla podle představ společnosti Philip Morris.

Studii naleznete na internetu (pouze v AJ). Nicméně byla nedávno stažena. Důvodem je hromadná žaloba společnosti Philip Morris. Není se čemu divit, jde o miliardy dolarů.

V současné době se autoři bojí ke studii jakkoliv vyjádřit.

Matthew Myers - preziden Tobbaco Free KidsPrezident celosvětové kampaně Tobacco-Free kids se vyjádřil k IQOS cigaretě takto: „Jen neskutečně lžou. Vždyť o svých výrobcích lhali po desetiletí. Čeho chtějí tímto produktem dosáhnout? Jaký je jeho účel?“.

Zdravotnictví v USA varuje, že IQOS může být tzv. Trojský kůň. Také většina expertů dlouhodobě varuje před společností Philip Morris a jejich produkty.

V 50. letech minulého století, poté co se na trhu objevily cigarety s filtrem, tvrdili, že jsou mnohem bezpečnější, což se ukázalo jako velice přehnané.

V 70. letech přišly na trh tzv. „lehké cigarety“, které vědci zkoumali po desetiletí, než potvrdili, že nejsou o nic lepší než ty klasické.

Žádný z nových produktů společnosti Philip Morris nesnížil zdravotní rizika způsobené kouřením.

Ke škodlivosti klasických e-cigaret se vyjádřila prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. takto: „U elektronických cigaret je riziko oproti klasickým cigaretám minimální přičemž riziko pasivního kouření je prakticky nulové.”

Jak začít s e-cigaretou

Rozebraná náplň cigarety IQOS

Použitá a rozebraná HEETS cigareta

CO SE DĚJE UVNITŘ CIGARETY IQOS?

Použitá HEETS náplň v IQOS cigaretě

Na fotografii výše si můžete všimnout plastového filtru, který se spekl a zežloutl. Nejedná se o klasický plast, ale biopolymer, který zahříváním mění tvar (deformuje se) a obarvuje se od tabáku. Nicméně i biopolymerem může být škodlivý. 

Zahříváním při teplotě 350°C dochází k nedokonalému spalování, při kterém se například i z organických materiálů uvolňují rakovinotvorné radikály a zejména formaldehyd. Pokud je "biopolymer" natavený, nebo "očouzený", může docházet k jeho degradaci a k uvolňování škodlivých látek. Poté je úplně jedno, jestli se jedná o syntetický polymer, nebo biopolymer.

Doporučení výrobce čistit nahřívací těleso po každé vykouřené krabičce výše uvedený problém nemusí řešit.

BIOPOLYMER V CIGARETĚ IQOS

Polymer je plast, bipolymer je jiný plast (zhotoven z "bio" složek). Polymery mají složitější molekulovou strukturu. Jsou relativně odolné vůči působení prostředí (inertní) a stálé. Při zahřívání se jejich molekuly rozkládají. Čím složitější polymer, tím větší množství radikálů (zbytků) s různými účinky.

POROVNÁNÍ VZHLEDU E-CIGARETY A CIGARETY IQOS

Design cigarety IQOS je povedený, to jí nemůžeme upřít. Nicméně ani e-cigarety v tomto ohledu nejsou pozadu, což může sami posoudit ná následujících obrázcích.

Vyobrazené produkty jsou rozměrově velice podobné s jedním podstatným rozdílem. V případě elektronické cigarety s sebou nemusíte nosit pouzdro, ale u IQOSu se bez něho neobejdete, protože nabíjí cigaretu.

Design IQOS cigarety

Designově vyladěné e-cigarety

POROVNÁNÍ chuti E-CIGARETY A IQOSu

Vyjádření k chuti IQOSu je od lidí, kteří si jej vyzkoušeli, dosti rozpačité. Někdo tvrdí, že chutná jako sláma, jiný zase, že se na to dá zvyknout.

Jisté je, že IQOS se chuti e-cigarety jen těžko vyrovná. Příchutí do e-cigaret je takové množstí, že si o tom můžete nechat zdát. Stovky druhů lahodných tabákových, ovocných a dalších příchutí. Všechny náplně do e-cigaret jsou navíc pod přísnou farmaceutickou kontrolou.

ZÁVĚREM – JE IQOS CIGARETA ŠKODLIVÁ?

U cigarety IQOS neplatí, že zahřívá pouze tabák. O riziku pro okolní kuřáky není oficiálně nic známo. To, že z kuřáka není nic cítit rozhodně nemusí neznamenat, že je IQOS pro okolí neškodný. Rakovinotvorné látky bohužel nemusejí být cítit.

Oficiální vyjádření společni Philip Morris mluví za vše: „Používaní IQOS není bez rizik. Nejlepším způsobem, jak snížit zdravotní rizika související s tabákem, je úplně přestat tabákové výrobky užívat.”

Špatnou zprávou pro cigaretu typu IQOS je plánovaná spotřební daň.

Nahřívací zařízení typu IQOS cigareta

 

Zdroje:
https://www.tobaccofreekids.org/assets/factsheets/0110.pdf
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/213411010100409/obsah/252569-skodlivost-elektronickych-cigaret/

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas se zásadami používání souborů cookies.