Vše co potřebujete znát o PG a VG k míchání e liquidu

Zkumavky propylenglykolu Mnoho vaperů začátečníků si stále plete 2 základní složky, ze kterých se e liquidy vyrábí. Samozřejmě nemůže být řeč o ničem jiném než o propylenglykolu a glycerolu. V tomto článku se dozvíte všechny informace týkající se PG a VG, které potřebujete znát k míchání vlastních eliquidů.

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA PROPYLENGLYKOLU

Propylenglyko označovaný zkratkou PG je bezbarvá látka s nízkou hustotou, která je v potravinářské kvalitě uznávána americkým úřadem pro potraviny a léčiva jako bezpečná látka. Nejčastěji se využívá v potravinách, tabákových výrobcích, farmaceutických produktech a samozřejmě v e liquidech.

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA GLYCEROLU

Glycerol neboli glycerín označovaný zkratkou VG je plně přírodní tekutina, která se obvykle získává extrahováním z rostlinných olejů, především ze sójového, kokosového a palmového oleje. Glycerin je obvykle průhledný, bez zápachu a v určitých případech sladký. Charakteristický je poměrně vysokou lepivostí. Podobně jako propylenglykol je i glycerin americkým potravinářským úřadem FDA označován jako bezpečná látka. Nejčastěji se rostlinný glycerin využívá při produkci kosmetiky, potravin a e liquidů.

FUNKCE PROPYLENGLYKOLU V NÁPLNI DO E-CIGARETY

Propylenglycol je ve srovnání s glicerínem méně lepkavý, díky čemuž se e liquidy vyrobené z této látky snáze doplňují do clearomizerů. S lepkavostí souvisí i míra nánosů, které se usazují na spirálkách žhavících hlav. A proto náplně s větším obsahem PG méně zanášejí žhavící hlavy. Propylenglykol se navíc rychleji absorbovává do zhavici hlavy, coz znamená, že po doplnení eliquidu můžete začít dříve vapovat.

Propylenglykol nemá žádnou chuť, proto nedochází k ovlivnění příchutí náplní. E liquidy založené na PG se mohou pochlubit největší intenzitou chuti (PG je nositelem chuti). Pára je navíc v případě této látky teplejší, protože není třeba tolik času a elektrické energie pro nahřívání liquidu, aby bylo dosaženo parného bodu. Nevýhodou náplní z propylenglykolu je ale občasný výskyt alergických reakcí. Ke zdravotním hlediskům si ale něco více ještě řekneme níže.

FUNKCE GLYCEROLU V E LIQUIDECH

Glycerín je látka větší hustoty, díky čemuž ji oceňují vapeři, kteří vyhledávají intenzivní kouř a kteří se zabývají tzv. cloudchasingem. Páru z glycerolu neucítíte v krku tolik, jako kouř z propylenglykolu. Na rozdíl od PG se v náplni s větším obsahem glycerolu projevuje jeho chuť, kterou je sladkost. Samotná příchuť tak není tak jednoznačná a pára je o něco sladší.

Ve srovnání s propylenglykolovými e liquidy jsou náplně z glycerolu chuťově méně intenzivní. Další nevýhodou VG je pak tvoření zbytků uvnitř e-cigarety, protože e liquid z této látky je hustější a lepivější. Rychleji se tak vytvoří nánosy na žhavicí cívce. Vzhledem k vyšší hustotě je navíc pro odpaření glycerolu zapotřebí více elektrické energie. Při použití e-cigarety s VG náplní budete potřebovat více času k produkci dýmu, k čemuž přispívá i pomalejší absorpce do sacího materiálu žhavící hlavy.

24_propylenglycol_vegetable_glycol_cz_1

KOMBINACE OBOU SLOŽEK ZATÍM VÍTĚZÍ

Výrobci v současné době produkují e liquidy, ve kterých jsou zkombinovány obě složky v určitém poměru, a to proto, aby bylo možné využít kladných i záporných stránek obou složek. Smícháním povedeného poměru je dosaženo vyváženosti intenzity chuti, optimálního hitu, hustoty páry. Můžete se setkat s e liquidy, které jsou vyrobeny v poměrech 50 PG/50 VG, 60 PG/40 VG, 70 PG /30 VG a další.

ZDRAVOTNÍ RIZIKA

V první řadě je potřeba říci, že jak propylenglykol, tak i glycerín jsou považovány za bezpečné látky, s jejichž užíváním se nepojí nebezpečí. Obě tyto suroviny jsou hojně využívány při přípravě mnoha potravinářských produktů, farmaceutických a kosmetických výrobků.

I přest výše zmíněné se u některých lidí může projevit mírná alergická reakce na propylenglykol. Běžná alergická reakce může obnášet podráždění kůže nebo slabý zánět v krku. Obvykle lidé, kteří mají s propylenglykolem problém, o své alergii již ale ví, protože se tato látka běžně vyskytuje v jídle. Pokud ale po kouření náplně s propylenglykolem pocítíte negativní symptomy alergie, měli byste s jejím užíváním okamžitě přestat a poskytnout svému tělu dostatek času na odpočinek. Teprve poté můžete začít kouřit e liquidy vyrobené pouze z glycerolu, popřípadě si můžete namíchat vlastní e liquid, což v dnešní době není žádný problém.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Propylenglykol
https://ecka-databaze.doktorka.cz/dalsi-latky/propylenglykol-e-1520

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Používáme ověření věku Adulto