Škodlivost elektronických cigaret - jaký je vliv na zdraví, srdce?

vliv-ecigaret-na-zdraviV přehledu, představeném na meziročním setkání Evropské kardiologické společnosti v Mnichově, uvedli výzkumníci z Onassisova centra srdeční chirurgie v Aténách, že elektronické cigarety nevykazují negativní účinky na srdeční činnost.

Vědci srovnali údaje o srdeční aktivitě 20 mladých kuřáků po užití jedné cigarety s hodnotami 22 uživatelů elektronických cigaret. Srovnání probíhalo po dobu 7 minut. Konstantinos Farsalinos, jeden ze zapojených odborníků, v prezentaci uvedl, že zatímco u kuřáků tabáku došlo k výrazným změnám srdečního rytmu a tlaku krve, dopady elektronické cigarety na srdeční činnost byly minimální.

V současnosti dostupná data naznačují, že elektronické cigarety jsou méně škodlivé, a jejich použití místo tabáku může být pro zdraví užitečné“ prohlásil Farsalinos.

Výzkumníci uvedli, že podle předchozích studií by bylo nutné kouřit elektronickou cigaretu denně po dobu 4-12 měsíců, aby bylo dosaženo stejné hladiny karcinogenu jako při vykouření jedné cigarety.

Psychologické efekty e cigarety

Vědci uvedli, že elektronické cigarety, které napodobují vzhled a způsob užití tradičních cigaret bez tvorby kouře a popela, jsou jednou z mála alternativ kouření, které uživatelům umožňují uspokojit potřebu nikotinu a nahradit psychologický efekt z držení a kouření cigarety.

Farsalinos sdělil, že ve výparech elektronických cigaret je nikotin sice přítomný, nicméně je absorbován do krve pomaleji, než v případě běžného kouře z tabáku, což vede k nižší toxicitě. Dále uvedl, že v e cigaretách nebyly nalezeny žádné stopy nitrosaminu.

Z provedené studie vyplývá, že e cigarety, které kuřáci využívají pro boj se závislostí, nejsou nijak spojeny se srdečními onemocněními. Byl tak podán další důkaz o zdravotních výhodách elektronických cigaret.

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas se zásadami používání souborů cookies.