Škodlivost elektronických cigaret - jaký je vliv na zdraví, srdce?

vliv-ecigaret-na-zdraviV přehledu, představeném na meziročním setkání Evropské kardiologické společnosti v Mnichově, uvedli výzkumníci z Onassisova centra srdeční chirurgie v Aténách, že elektronické cigarety nevykazují negativní účinky na srdeční činnost.

Vědci srovnali údaje o srdeční aktivitě 20 mladých kuřáků po užití jedné cigarety s hodnotami 22 uživatelů elektronických cigaret. Srovnání probíhalo po dobu 7 minut. Konstantinos Farsalinos, jeden ze zapojených odborníků, v prezentaci uvedl, že zatímco u kuřáků tabáku došlo k výrazným změnám srdečního rytmu a tlaku krve, dopady elektronické cigarety na srdeční činnost byly minimální.

V současnosti dostupná data naznačují, že elektronické cigarety jsou méně škodlivé, a jejich použití místo tabáku může být pro zdraví užitečné“ prohlásil Farsalinos.

Výzkumníci uvedli, že podle předchozích studií by bylo nutné kouřit elektronickou cigaretu denně po dobu 4-12 měsíců, aby bylo dosaženo stejné hladiny karcinogenu jako při vykouření jedné cigarety.

Psychologické efekty e cigarety

Vědci uvedli, že elektronické cigarety, které napodobují vzhled a způsob užití tradičních cigaret bez tvorby kouře a popela, jsou jednou z mála alternativ kouření, které uživatelům umožňují uspokojit potřebu nikotinu a nahradit psychologický efekt z držení a kouření cigarety.

Farsalinos sdělil, že ve výparech elektronických cigaret je nikotin sice přítomný, nicméně je absorbován do krve pomaleji, než v případě běžného kouře z tabáku, což vede k nižší toxicitě. Dále uvedl, že v e cigaretách nebyly nalezeny žádné stopy nitrosaminu.

Z provedené studie vyplývá, že e cigarety, které kuřáci využívají pro boj se závislostí, nejsou nijak spojeny se srdečními onemocněními. Byl tak podán další důkaz o zdravotních výhodách elektronických cigaret.

Zdroje:
http://spo.escardio.org/eslides/view.aspx?eevtid=54&fp=1375

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.