Škodlivost elektronické cigarety - Studie IVAQ o bezpečnosti a vlivu kvalitu vzduchu

studie_ivaq_elektronickych_cigaret1 (1)NVC si najala CHANGE (www.airqualitychange.com), aby dozorovala studii kvality vzduchu v místnostech, která by měla zjistit, zda výpary z e-cigaret mohou představovat riziko pro osoby v blízkém okolí. Jak studie dopadla se dočtete v tomto článku.

V roce 2011 byla získána data v Centru pro vzduchové inženýrství a vědu na Clarksonově univerzitě. Tato data byla předložena nezávislému toxikologovi v prosinci stejného roku. Během posledních dvou měsíců byla potom připravena studie.

Celý článek byl zaslán k publikaci do magazínu recenzovaného odborníky a doufáme, že bude brzy zveřejněn, vzhledem k tomu, že výsledky v něm uveřejněné jsou prvními údaji, které potvrzují, že výpary z e-cigaret nepředstavují „významné riziko“ pro osoby nacházející se v blízkém okolí.

Tato data budou představena zákonodárcům a zdravotním oddělením v oblastech, kde byly navrženy zákazy e-cigaret. Doufáme, že bude kladen větší důraz na vědecké poznatky než na zastrašující jednání loby působící proti e-cigaretám.

Níže uvedený abstrakt shrnuje výsledky studie.

Abstrakt projektu IVAQ

Charakterizace náplní do elektronických cigaret s vysokým obsahem nikotinu (e-liquidů) pro zhodnocení dopadů výparů e-cigaret na kvalitu vzduchu ve vnitřních prostorách

1McAuley, TR*, 2Hopke, PK, 2Zhao, J, 4Babaian, S

*Korespondenci adresujte na: Timothy R. McAuley, Consulting for Health, Air, Nature, & a Greener Environment, LLC, 14 Stonehurst Drive, Queensbury, NY 12804-9358 email: mcauleyt@airqualitychange.com

Abstrakt

Obsah:
Elektronickým cigaretám se v posledních letech dostalo významné pozornosti jako alternativě ke kouření tabáku. Nejasnosti ohledně dopadů na zdraví ovšem vedly k návrhům na zákaz používání e-cigaret ve vnitřních prostorách.

Cíl:
Zhodnotit dopady používání e-cigaret na kvalitu vzduchu ve vnitřních prostorách a na zdraví veřejnosti, pomocí provedení série studií užívání e-cigaret a standardních cigaret s tabákem.

Metody a materiály:
Čtyři rozdílné liquidy s vysokým obsahem nikotinu byly odpařeny ve dvou sériích experimentů pomocí 2 dílných e-cigaret za účelem získání emisí. Pro srovnání byly provedeny testy s kouřem z tabákových cigaret.

Výsledky:
Bylo provedeno srovnání koncentrací škodlivin ve výparech z e-cigaret a vzorku tabákového kouře. Analýza toxicity (založená na využití prostor o objemu 40 m3) ohodnotila HI (celkové kumulativní rizikové indicie) a ELCR (nadlimitní rizika vzniku rakoviny v průběhu života) všech škodlivin ve srovnání s akceptovatelnými limity rizika. Analýza nerakovinotvorného rizika dospěla k ohodnocení výparů z e-liquidů (A-D) stupněm „bez významného rizika.“ Naproti tomu v případě tabákového kouře většina výsledků překročila limitní riziko HI, což znamená hodnocení „významná hrozba“ pro lidské zdraví. Žádné hodnocení pomocí ELCR nepřekročilo v případě e-liquidů rakovinotvorné rizikové hodnoty pro děti ani pro dospělé. ELCR ohodnocení tabákového kouře se blížilo rizikové hranici v případě dospělých.

Závěry:
Elektronické cigarety mají velice malé dopady na okolí ve srovnání s klasickými cigaretami a neměly by pravděpodobně vést k rakovině nebo jiným zdravotním dopadům.

Prohlášení

Autoři by rádi oznámili, že tento výzkum by se nemohl uskutečnit bez přičinění řady osobností, které k jeho provedení přispěly svými expertními znalostmi. Rádi bychom poděkovali Peterovi W. Woodmanovi, Ph. D za jeho analýzu toxikologických rizik, Mary Bielaskové, Esq. za právní poradenství, Murrayi Laugesenovi, FNZCPHM za jeho připomínky k metodologii, Yolandě Villové, Esq. za její konzultační podporu, Janet Andersenové za administrativní podporu, Victorii Vasconcellosové a ostatním níže uvedeným za jejich finanční podporu, stejně jako stovkám členů NVC (National Vapers Club), kteří poskytli finanční příspěvky.

Zdroje:
http://www.patarnott.com/atms790/pdf_atms790/papers2019/ComparisonEsigIndoorAirQuality.pdf

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.