Nastavení napětí a výkonu e-cigarety

Velká část uživatelů elektronických cigaret zaměňuje pojmy napětí a výkon. Nastavení výkonu i napětí sice dosáhnete podobných výsledků, ale trochu odlišnými způsoby. Pojďme si tyto základní informace utřidit a třeba se i něco nového dozvědět.

Proč se vlastně napětí a výkon nastavuje?

Důvodů proč nastavovat výkon, nebo napětí e-cigarety může být hned několik. Téměř vždy to ale souvisí s produkcí páry.

To, že čím větší výkon clearomizer umožňuje repspektive hlavy clearomizeru, tím více produkuje páry, už většina vaperů dobře zná. Taktéž není žádnou novinkou, že s výkonem se zvyšuje spotřeba náplně (větší výkon = více páry = větší spotřeba e-liquidu) a spotřeba energie uložené v baterii (větší výkon = baterie se rychleji vybíjí).

Prvním případem mohou být lidé, kteří si sice nevyrábí vlastní spirálky (nemotají), ale často mění clearomizery. A protože většina clearomizerů využívá odlišný typ žhavící hlavy, je nutno přizpůsobovat i výkon.

Nastavení výkonu se může týkat i ekuřáků, kteří si zakoupí zvlašť clearomizer (pouze jeden ) a baterii. I v tomto případě je potřeba respektovat rozmezí pracovního výkonu žhavící hlavy (většinou uvedené přímo na žhavící hlavě např. 20-35 W).

Na druhou stranu je potřeba brát v potaz i vapery, kteří si motají vlastní spírálky (vyrábí), a proto je pro ně velkým usnadněním, když si mohou nastavit přesně takový výkon, který jejich spirálka potřebuje.

A jako poslední tu máme takzvané vaping experty, kteří se specializují na tvorbu „mraků” (velkého množství páry). Ti většinou vapují e-liquid bez nikotinu a snaží se „vymáčknout” ze své elektronické cigarety maximum.

siroky-sortiment-gripu

Jak spolu souvisí Elektrické napětí, proud a výkon

Definice elektrického napětí je poměrně stručná, ale její pochopení už tak snadné není (zejména pro NEelektrikáře). Nebudeme se proto pouštět do osvěty v této oblasti a odkážeme na ověřené zdroje. Kdo chce nechť si nastuduje více, pro naši potřebu bohatě postačí, když budeme vědět, že elektrické napětí je fyzikální veličina označovaná písmenem - U, která je reprezentována jednotkou voltV.

Obdobně tomu je i u výkonu. Jedná se taktéž o fyzikální veličinu, která se označuje písmenem - P. Jednotkou výkonu je watt, který se značí písmenem W. Pokud chcete tuto veličinu zkoumat hlouběji opět odkážeme na spolehlivé zdroje.

Poslední z trojky fyzikálních veličin, která má co dočinění s napětím a výkonem je elektrický proud. Značí se písmenem - I a k vyčíslení používá jednotku ampér, která je charakterizována písmenem - A. Pro podrobnější informace hledejte v internetové encyklopedii.

Nejdůležitější pro nás je vědět, že všechny tři výše uvedené veličiny spolu úzce souvisí respektive jsou na sobě závislé. Výkon je součinem napětí a proudu respektive napětí je podílem výkonu a proudu viz vzorečky o pár řádků níže.

Základní vzorečky:
P (výkon) = U (napětí) * I (proud) 
U (napětí) = P (výkon) / I (proud)
U (napětí) = I (proud) / R (odpor)

Nastavení napětí elektronické cigarety

Nastavení napětí e-cigarety, laicky „voltáže”, bylo populární zejména v začátcích elektronických cigaret. V dobách kdy ještě elektronické cigarety „neuměly” automaticky vypočítat výkon. Zkrátka jejich elektronický obvod obsahoval měřič napětí (voltmetr) a naměřenou hodnotu ukazoval na dispelji. Pomocí různých štelovacích tlačítek (potenciometrů) se poté napětí nastavovalo.

Ovšem často vyvstávala jedna zásadní otázka. Jak velké napětí nastavit? Dokonce pro tento účel byla vytvořena tabulka, která ukazovala jak správně nastavit napětí elektronické cigarety (viz obrázek níže).

Tabulka pro nastavení napětí a výkonu e-cigarety

Tabulka pro nastavení napětí a výkonu e-cigarety

V dobách kdy nebyla podobná tabulka k dispozici se často se stávalo, že vapěři chtěli dosáhnout co nejvyšší produkce páry a nastavovali nejvyšší možné napětí, což se rychle ukázalo, jako špatné řešení. Protože často vedlo k přepalování žhavících hlav a „hnusné” spálené chuti liquidu.

Více se nastavení napětí věnovat nemá smysl. Kdo vlastní elektronickou cigaretu s nastavitelným napětím, nechť využije zmíňenou tabulku. My doporučujeme poříd si elektronickou cigaretu s možností nastavení výkonu.

NASTAVENÍ výkonu ELEKTRONICKÉ CIGARETY

Na závěr se budeme věnovat nastavení výkonu elektronické cigarety. Je to mnohem snadnější cesta, která je v současnosti nejlepší a nejpohodlnější.

Většina dnešních clearomizerů disponuje výměnnými žhavícími hlavami, které na sobě májí většinou uveden rozsah výkonu, jež není doporučeno překročit. Doporučujeme tento rozsah respektovat. Na ecigaretě, nebo gripu zkuste nastavit nejnižší hodnotu v daném rozsahu a poté postupujte výše až k horní hranici. Na e-cigaretě ponechte hodnotu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Hodnota vám musí vyhovovat jak v ohledu množství produkce páry, tak v ohledu chuti e-liquidu. E-liquid by neměl mít přepálenou chuť.

 siroky-sortiment-gripu

Používáme ověření věku Adulto