Víte jak funguje elektronická cigareta?

Moderní doba sebou přináší i moderní způsob kouření, kterým je kouření prostřednictvím elektronické cigarety, jenž je považována za revoluci v kouření, a to i když se o klasické kouření nejedná. Ve skutečnosti totiž jde o inhalování kapalné náplně. Tento šikovný vynález, který se stává čím dál, tím více populárnějším, dokáže plně nahradit klasické cigarety, výrazně šetřit vaše zdraví a dokonce i vaše peníze.

Proč elektronická cigareta vznikla

prototyp první elekronické cigaretyDůvodem vzniku elektronické cigarety bylo hlavně omezení kuřáckých neduhů. Eliminace nedopalků, pasivního kouření, ale také škodlivosti lidskému organismu.Elektronická cigareta chutná jako klasická cigareta (některé ovocné náplně i mnohem lépe), používá se velice podobně jako klasická cigareta, zachovává kuřácký rituál jako klasická cigareta. Stručně řečeno, je to hudba budoucnosti a ať chceme nebo ne. Tak jako bude v budoucnosti moderní jezdit automobily na vodu, tak je už nyní moderní kouření elektronické cigarety. Zajimavé informace se můžete dočíst v článku Víte jaká je historie elektronické cigarety?.

Elektronická cigareta kuřákovi poskytuje stálý přísun nikotinu

e-cigareta-koureni

Elektronická cigareta poskytuje kuřákovi stálý přísun nikotinu, což je podstata klasického kouření. Vytváří páru obohacenou o čistý nikotin. Tato pára vypadá podobně jako kouř, vdechuje se jakou stejně (nebo alespoň velice podobně) jako kouř z klasické cigarety, ale nesmrdí a co je hlavní, neobsahuje dehet a podobné karcinogenní látky a jedy jako kouř z klasické cigarety. Elektronická cigareta zachovává kuřácké zvyky a rituály, ale nehoří a tudíž se vám už nemůže stát, že vám vyhoří mezitím co konverzujete s přáteli, nebo sledujete napínavé momenty v televizi.

Jak elektronická cigareta funguje

Jak jsme si již posali výše, ecigareta je postavena na velice jednoduchém principu proměny nikotinového roztoku neboli e-liquidu na páru.

Stěžejní součástí elektronické cigarety je tzv. clearomizer (popř. cartomizér, atomizér aj. podobné názvy), který obstarává celý výše zmíněný proces. Při potažení z elektronické cigarety sepne podtlakový senzor (u automatické baterie) elektronický obvod a baterie začne atomizér napájet. U elektronických cigaret s manuálními bateriemi tento proces započne stiskem tlačítka, pod kterým je umístěna led dioda indikující aktivní baterii.

pryncip činnosti elektronické cigarety

Sepnutím obvodu, ať už u automatické či manuální baterie se aktivuje spirálka (popř. jiné žhavící tělísko), která je obmotaná okolo knotu (popř. vatičky aj. použivaných materiálů) a začne se odpařovat kapalina (eliquid) s nikotinem a příchutí, která je kuřákem následně vdechnuta, stejně jako při kouření klasické cigarety.

Kvalita vdechnuté páry samozřejmě závisí na kvalitě náplně, elektronické cigarety a její součástí. Kvalitní elektronické cigarety vytvářejí kvalitní a chutnou páru. POZOR tento rozdíl je opravdu diametrální. U nejmodernějších elektronických cigaret je vdechovaná a vydechovaná pára tak kvalitní, že předčí kouř z klasické cigarety (i z pohledu množství), což způsobuje že pocit z e-kouření je opravdu dokonalý.

ecig-work-1

ecig-work-2

 ecig-work-3

ecig-work-4

Zdroj:
https://science.howstuffworks.com/innovation/everyday-innovations/electronic-cigarette.htm
https://www.vapingpost.com/how-does-an-electronic-cigarette-work/

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Používáme ověření věku Adulto