Elektronická cigareta - Jaké jsou výhody?

Váhate nad přechodem z klasické cigarety k elektronické cigaretě? Sepsali jsme pro Vás největší výhody elektronické cigarety v 8 jednoduchých bodech.

Hlavní výhodou je to, že z elektronické cigarety vychází, na rozdíl od klasické cigarety, nikotinová pára. Pára nejen že neobsahuje dehet a více než dva tisíce karcinogenních látek (klasická cigareta tyto karcinogenní látky obsahuje), ale také nezapáchá.

Mnoho odpůrců elektronických cigaret tvrdí, že nikdo neví, co vše náplně do ecigaret obsahují. Tato tvrzení jsou naprosto nesmyslná. Na toto téma jsme napsali spoustu článků, které si můžete přečíst v sekci elektronický cigareta a zdraví. Dlouhodobě pracujeme na tom, aby sepodložené informace týkající se škodlivosti elektronických cigaret dostávaly do povědomí široké veřejnosti. 

Výhoda elekronické cigarety č. 1 - Neobsahuje rakovinotvorné látky, dehet a toxíny

Kouření elektronické cigarety je novodobá elternativa kouření. Na rozdíl od klasické cigarety při jejím kouření nedochází ke klasickému spalování a nevzniká kouř, ale pára. Elektronickou cigaretu proto kuřák ve skutečnosti nekouří, ale inhaluje. Princip kouření elektronické cigarety je založen na odpařování tekuté náplně zvané e-liquid. Jedinou zdraví škodlivou látku, kterou do sebe při kouření elektronické cigarety kuřák vdechuje je nikotin, kvůli kterému kuřák kouří.

Výhoda elektronické cigarety č. 2 - Výrazně šetří peníze

Abychom prokázali, že kouření elektronické cigarety šetří nejen zdraví, ale i peníze rozhodli jsme se zařadit do tohoto článku také trochu matematiky.

Průměrný kuřák vykouří jednu krabičku denně - což je cca 75 Kč. Za měsíc je to 2 325 Kč aza rok 27 375 Kč.

Průměrná ekuřák spotřebuje 2 ks 30 ml náplně za měsíc, což je v korunách 320 Kč. V korunách prokouří ekuřák za rok 3 840 Kč. K nákladům za náplně je potřeba přičíst peníze vynaložené na náhraní díly, což je za měsíc cca 250 Kč a za rok 3 000 Kč .

Klasický kuřák 27 375 Kč/rok a ekuřák 6 840/rok -> rozdíl 20 535 Kč/rok.

Výhoda elektronické cigarety č. 3 - Odporně nezapáchá

Pára vycházející z elektronické cigarety není cítit a navíc zmizí mnohem rychleji než klasický kouřTím, že se do e-cigarety používají různé ovocné náplně se stává naopak to, že pára velmi příjmeně voní, a proto okolí ekuřáka nijak neobtěžuje

Výhoda elektronické cigarety č. 4 - Nezpůsobuje žloutnutí zubů a nehtů

Jak jsme již zmínili při inhalování elektronické cigarety nedochází k hoření a tudíž Vám pára nebude způsobovat nepříjemné žloutnutí zubů nebo nehtů jako klasické cigarety.

Výhoda elektronické cigarety č. 5 - Nezpůsobuje pasivní kouření

Elektronická cigareta neobtěžuje ostatní lidi, kteří jsou v blízkém okolí. I zde platí stejný princip jako u bodu, který je popsán výše. Toto tvrzení je podložené článkem Elektronická cigareta a škodlivost pasivního kouření.

Výhoda elektronické cigarety č. 6 - Plnohodnotná náhrada klasických cigaret

Elektronická cigareta se používá velice podobně (trochu odlišný způsob potahů), jako klasická cigareta, čímž nebourá zažité rituály jako některé náhražky (např. žvýkačky, náplasti). Proto se také setkává s úspěchem i u dlouhodobých kuřáků.

Je sice pravdou, že pokud někdo chce přestat kouřit, je zapotřebí nemalé odhodlání a vůle, nicméně právě pomocí elektronické cigarety se dá s kouřením postupně přestat, a to méně drasticky než jakýmkoliv jiným způsobem. Snadnější odvykání kouření pomocí ecigarety podporuje za prvé ono nebourání zažitých rituálů a za druhé velice snadný přechod na e-liquidy (náplně) s nižším obsahem nikotinu.

Výhoda elektronické cigarety č. 7 - Lépe chutná

Náplní do elektronické cigarety je mnohem více, než značek cigaret a ještě k tomu mají příjemnou chuť.

Náplně lze zakoupit tabákové (většina příchutí podobných klasickým cigaretám), ovocné (jahodové, třešňové, banánové a mnoho dalších), nápojové (kávové, kapučínové, piňakoládové, redbulové, coca colové a další).

Toto je jen malé procento ve skutečnosti dostupných příchutí ve kterých se eliquidy prodávají.

Výhoda elektronické cigarety č. 8 - Zvýší váš kredit ve společnosti

Asi každý kuřák zažil pocit, kdy na něho kouká nekuřácké okolí skrze prsty. Na jednu stranu se není čemu divit. Vždyť zapálená cigareta dělá i z nekuřáků, kteří jsou poblíž kuřáky, sice ''jen'' pasivní, ale podle mnoha podložených studií je minimálně patrné, že pasivní kouření je daleko škodlivější, než kouření aktivní.

Narozdíl od klasické cigarety se nemusíte při používání elektronické cigarety bát toho, že vám nekuřák, vyskytující se ve vašem okolí řekne „Ať to típnete”. Nejen že na vás s elektronickou cigaretou nebude okolí vzhlížet jako na vraha, ale naopak. Váš kredit vzroste.

Zdroje:
https://www.aazdravi.cz/nekourit-se-proste-vyplati-kolik-utrati-prumerny-kurak/
https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/using-e-cigarettes-to-stop-smoking/

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Používáme ověření věku Adulto