Clearomizery jednospirálkové, dvouspirálkové - znáte rozdíl?

V tomto článku budeme srovnávat e-cigarety s jednou žhavicí spirálkou a se dvěma žhavícími spirálkami. Zmíníme charakteristické vlastnosti obou řešení a zkusíme porovnat, které řešení vychází z porovnání lépe.

V tomto článku budeme srovnávat e-cigarety s jednou a dvěma žhavicíma spirálkama. Začněme hned tím, že si přiblížíme základní strukturu zařízení na dávkování e-liquidu. Ať již jde o atomizér, cartomizér nebo clearomizer, všechna tato řešení mají tři základní prvky:

1. Zásobník na e-liquid. Atomizéry pojmou nejmenší množství náplně, zatímco clearomizery a cartomizéry mají mnohem větší kapacitu.
2. Základní komponenta s konektorem na propojení žhavicího prvku s baterií.
3. Žhavicí vlákno nebo cspirálka. Některé modely a typy atomizérů, cartomizérů a clearomizerů jsou vybaveny jednou spirálkou, jiné zase dvěma.

Jaký je tedy rozdíl mezi konfiguracemi s jednou a dvěma spirálkami? Je nějaká z nich lepší? Jednoduše řečeno, záleží na vašich osobních preferencích. Přestože mají obě konfigurace určité výhody i nevýhody, bude pro vás při jejich hodnocení důležitý způsob, jakým rádi kouříte. Abyste lépe porozuměli rozdílům mezi konfigurací s jednou a se dvěma ˇhavicími spirálkami, představíme si základní fakta týkající se jejich konstrukce a principů jejich funkce. Také srovnáme hlavní výhody a nevýhody. I po tomto seznámení pro vás ale bude dobré, pokud si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak oba druhy zařízení fungují.

Když používáme slovo spirálka, máme na mysli žhavicí součást atomizéru, cartomizéru nebo clearomizeru. Jakákoliv dnešní elektronická cigareta je tímto prvkem vybavena. Žhavicí vlákno, spirálka nebo cívka je zatočený drát, vyrobený z kovu s vysokým odporem, který se při průchodu elektrického proudu zahřívá, čehož je dosaženo připojením na baterii. Jeden konec spirálky je připojen na kladný pól a druhý na záporný. E-liquid se ohřívá na teplotu, při které se začne odpařovat. Zařízení s jednou i se dvěma spirálkami fungují principielně totožně. Jediný rozdíl je v počtu spirálek. Elektrická energie tedy v případě e-cigarety se dvěma spirálkami prochází dvěma žhavicími vlákny, která ohřívají e-liquid, aby bylo dosaženo jeho odpařování. V tomto případě se ale elektrická energie dělí rovnoměrně mezi tyto dvě cívky. Můžeme si to přiblížit na funkci rozvodu pohonu u automobilů. E-cigareta s jednou cívkou je jako auto s předním pohonem, kde se energie převádí jen na přední nápravu. Naproti tomu e-cigareta se dvěma cívkami funguje podobně jako auto s pohonem všech kol, kde se energie rozvádí mezi obě nápravy.

Srovnání konfigurací s jednou a se dvěma žhavicími spirálkami

0_konfigurace_dual_coil_cz_2   0_konfigurace_single_coil_cz_1

Výhody řešení s jednou žhavicí spirálkou

+ Konfigurace s jednou spirálkou spotřebovávají méně energie z baterie. Obvykle se e-cigareta s jednou spirálkou používá při nižším napětí (nebo proudu) ve srovnání se zařízením se dvěma cspirálkami. Zhruba se tak ušetří asi 10 až 30 % energie baterie.

+ E-cigareta s jednou spirálkou má menší spotřebu e-liquidu. Protože odpařování probíhá jen pomocí jedné spirálky, vydrží vám náplň delší dobu.

+ E-cigareta s jednou spirálkou se snáze upravuje, protože má jednodušší konstrukční řešení. Pakliže nejste skutečně zkušený uživatel, doporučujeme vám předem připravená zařízení, abyste se vyhnuli manipulaci se spirálkami, což obnáší jejich točení nebo zabezpečení polarity.

Nevýhody řešení s jednou žhavicí spirálkou

- Jedna cspirálka vytvoří obvykle méně hustý kouř.

- Přestože nemusí jít o znatelný rozdíl, nažhavení jedné spirálky trvá delší dobu.

Výhody řešení se dvěma žhavicíma spirálkama

+ E-cigarety se dvěma spirálkami jsou obvykle schopny vytvářet větší objemy dýmu. Je to způsobeno větší kontaktní plochou žhavicích vláken s e-liquidem. Současně se ohřívá větší množství náplně.

+ Zařízení se dvěma spirálkami jsou tak schopna dodat stejné množství kouře za kratší dobu. Uplatňuje se zde stejný princip, kdy je díky většímu kontaktu žhavicího vlákna s e-liquidem zapotřebí méně času pro odpaření určitého množství tekutiny.

Nevýhody řešení se dvěma žhavicíma spirálkama

- Baterie se vyčerpá rychleji.

- Větší je i spotřeba e-liquidu, protože se pro vytvoření hustějšího dýmu musí odpařit více náplně.

- Konfigurace se dvěma spirálkami se ve srovnání s e-cigaretami s jednou spirálkou obtížněji modifikují. Pokud nejste zkušený uživatel, doporučujeme vám zakoupení předem připravené sady, díky které se vyhnete manipulaci s cívkami.

Charakteristiky řešení s jednou a se dvěma cspirálkami

1_charakteristika_dual_coil_cz_1  1_charakteristika_single_coil_cz_1

Zdroje:
https://www.elcigon.cz/magazin-elekronickych-cigaret/pruvodce-jedno-spiralkove-reseni-vs-dvou-spiralkove-reseni/
https://medium.com/@vawoo/single-coil-vs-dual-coil-build-1e47f95accd4

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Používáme ověření věku Adulto