V poslední době se čím dál více šíří nové a nové diskuse týkající se velmi ožehavého tématu s názvem škodlivost elektronické cigarety, a to jak prostřednictvím internetu, tak v televizních pořadech. Prezentují se skutečná fakta a někteří se naopak drží zaběhlých mýtů. Jakou tedy ve skutečnosti má elektronická cigareta škodlivost?
škodlivost elektronické cigarety - téma nejčastěji omílané Tabákovými lobisty
Nejvíce zainteresovanými skupinami jsme jednoznačně my prodejci ecigaret, dále pak logicky i naši zákazníci nebo lidé, kteří se jimi stát chtějí a proti nám všem stojí jeden velký „nepřítel”, dalo by se říci i „tyran”, který má obrovskou moc (samozřejmě jsou tou mocí myšleny peníze, které dnes hýbou světem). Tím „zlým” tyranem je pochopitelně myšlený tabákový průmysl, kterému jde stejně jako nám o peníze, nicméně na rozdíl od nás, kterým jde i o zdraví. Některým z nás méně, některým více. Tento příběh má zcela logické vyústění, kterým nemůže být nic jiného než „válka”, kterou je zejména postranní a špinavá hra lobistů, hájících zájmy tabákových společností, za což jsou také náležitě odměněni. Položme si ruku na srdce. Kdo z nás by nepoužil veškeré možné prostředky, vždy zde nejde o jeden, ba dokonce ani o dva miliony korun. V sázce jsou těžké miliardy (samozřejmě se bavíme o dolarech).
O škodlivosti elektronických cigaret neumí mluvit jen tábákové společnosti a jejich poskoci
Ať už tabákoví lobisté dělají jakkoliv zákeřné kroky. Jsme přesvědčeni, že i poměrně rozrostlá komunika ekuřáků (chcete-li vaperů) má svoji sílu, kterou by měla využít. A to minimálně neúnavným informováním o aktuálním stavu všemožných výzkumů týkajících se ecigaret, dokládáním faktů a čímkoliv jiným. My jakožto přední prodejce elektronických cigaret jsme se rozhodli sepsat pár faktů, které jsou podle nás dosti jednoznačné. Ostatně posuďte sami následující řádky a udělejte si sami osobní názor, jak to s těmi elektronickými cigaretami a jejich škodlivostí je.
Jestli někdo trvrdí, že elektronické cigarety jsou zdravé, tak Vám lže
Nikdo samozřejmě nemůže tvrdit a ani netvrdí, že elektronická cigareta není absolutně škodlivá nebo že se dokonce jedná o zdraví prospěšné kouření. V podobném duchu se dá mluvit také o nové (e)cigaretě IQOS od společnosti Philip Morris, ikdyž je na trhnu v ČR teprve od druhé poloviny roku 2017.
Že nikdo ještě škodlivost elektronické cigarety netestoval? Kecy! Škodlivého pasivního kouření se však bát nemusíte
Nicméně jak již řekla odbornice z Centra pro Závislost na tabákových výrobcích Eva Králíková (v pořadu Studio 6 na ČT 24), několik světových společností jako například US Food and Drug Administration, si nechaly otestovat vzorky liquidů do elektronických cigaret a vydaly zprávu, že elektronické cigarety samozřejmě zcela zdraví nezávadné nejsou (především díky nikotinu). Obsahují také řádově desítky látek ale to povětšinou neškodných (ty nejdůležitější by podle Legislativy ČR měly být na lahvičkách vypsané). Neposlední důležitou věcí je, že riziko pasivního kouření u e-cigaret je téměř nulové.
Prokozatelně škodlivý je v elektronických cigaretách jen nikotin
Důležité ale je říct, že téměř jediná zdraví neprospěšná látka, kterou elektronická cigareta produkuje, je onen zmiňovaný nikotin ale je to také ta jediná látka, kterou elektronická cigareta zkrátka produkovat musí aby kuřáka uspokojila.
U klasických cigaret je ŠKODLIVOST neporovnatelně vyšší, obsahují totiž tísíce škodlivých látek
Na druhou stranu tu máme cigarety klasické, u kterých je podle US Food and Drug Administration riziko neporovnatelně vyšší než u ecigaret. U klasických cigaret se v podstatě doteď pořádně neví co člověk vdechuje. Jedná se o řádově tisíce škodlivých a rakovinotvorných látek, které nejsou a ani nemusí být nikde napsané (každý asi tuší proč). Regulace klasických cigaret je téměř nulová.
ŠKODLIVOST ELEKRONICKÉ CIGARETY Z POHLEDU poslanCE
Jak již jeden nejmenovaný poslanec řekl, klasické cigarety mají podle něj jen dvě nesporné výhody. Koupíte je na každém rohu a platí se z nich spotřební daň. O tomto výroku si můžete udělat obrázek sami.
U rozumného člověka k předávkování ELEKTRONICKOU CIGARETU nedojde, stejně jako se nikdo nevědomě neopije
Musíme také zmínit, že se čím dál více řeší otázka předávkování nikotinem a k tomuto samozřejmě lze říci jediné. Je na každém, jak intenzivně elektronickou cigaretu bude používat, na každém e-liquidu, který splňuje zákonné normy (expir. doba, obsah nikotinu musí být uveden v mg a např. číslo šarže). Takže každý e-kuřák jasně vidí kolik e-liquidu spotřeboval a jak silný e-liquid používá.
Jak je to s normálními cigaretami, také se nemůžete předávkovat?
Je to úplně stejné jako u klasických cigaret. Jistě každý z nás zná minimálně několik kuřáků, kteří kouří 20 a více cigaret za den a jistě každý z nás slyšel o silných kuřácích, kteří vykouří i 40 cigaret za den ( my jako prodejci e-cigaret takovýchto kuřáků známe samozřejmě desítky).A proč nikdo neřeší, že tu jsou již stovky lidí, kteří se klasickými cigaretami předávkovávají téměř běžně a nikdo v tom problém nevidí? Odpovězte si sami.
Jsou tedy elektronické cigarety škodlivé tak jak se o nich mluví, nebo je to nafouknutá bublina?
Většina z Vás i díky tomuto článku jistě pochopí podstatu tohoto honu na „čarodejnice” (e-cigarety). I přes zdvižený prst odborníků, kteří sice neradi (bůh ví proč - z čeho mají strach) ale přesto musí s pravdou ven a tak šepotem po opakovaných výzvách musejí přiznat, že elektronické cigarety jsou zkrátka neporovnatelně méně škodlivé než klasické cigarety.
Zajímá vás jak se vyjadřují odborníci ke škodlivosti elektronické cigarety?
Zdroje:
https://www.fda.gov/news-events/fda-voices-perspectives-fda-leadership-and-experts/understanding-health-impact-and-dangers-smoke-and-vapor
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/213411010100409/obsah/252569-skodlivost-elektronickych-cigaret/
Autor: Jan Krupka
Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.
Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.