Cigareta IQOS (Philip Morris) - Cena, škodlivost, názory odborníků

ekozvaro lambda tera_1

IQOS je nové zařízení vyvinuté společností Philip Morris, které se v ČR začalo prodávat od léta roku 2017. Účelem IQOS cigarety je poskytnou kuřákům "zdravější" alternativu ke klasickým cigaretám, a proto funguje IQOS na principu zahřívání tabákové směsi s glycerinem a vodou při teplotě 350°C.

 

IQOS 2.4 PLUS, IQOS 3 MULTI nebo IQOS 3

Na trh vstoupil Philip Morris s modelem nesoucím název IQOS 2.4 PLUSV roce 2019 jsme se dočkali hned druhého a třetího modelu s označeními IQOS 3 a IQOS 3 MULTI . Od uvedení na trh jsme byli svědky poměrně rozsáhlého vývoje a vychytávání chyb. Přibyl čistící mód nahřívací planžety, změnil se design, nepozorovaně se zvedla cena a také se zatím nepodařilo vychytat jeden zásadní problém. Uživatelé IQOSu se totiž stále potýkají s až neuvěřitelnou křehkostí nahřívacího hrotu (nahřívací planžety). Nahřívací planžeta IQOSu se stále láme při vkládání HEETs náplní, při jejich vysunování a v neposlední řadě při jejím samotném čistění. I když prodejce tento neustále opakující se problém uznává jako oprávněnou reklamaci a mění kus za kus, je to při nejmenším otravné. Nikoho totiž nebaví pořád dokola řešit stejný problém a ještě kvůli tomu nemít možnost kouřit.

IQOS cigareta, IQOS zařízení IQOS 2.4 PLUSIQOS cigareta, IQOS zařízení IQOS 3 MULTIIQOS cigareta, IQOS zařízení IQOS 3

Cena zařízení IQOS


Cenu cigarety IQOS lze rozdělit na dvě položky. Pořizovací cenu nahřívacího zařízení IQOS (jednorázová investice) a cenu náplní (platí se opakovaně). Jak už jsme zmínili výše, při zahájení prodeje byla cena prvního modelu 1 690 Kč (IQOS 2.4). Nejnovější modely můžete dnes zakoupit za 2 690 Kč(IQOS 3) a 2 590 Kč (IQOS 3 MULTI). Pokud se na to podíváme z matematického pohledu, cena IQOSu se navýšila o více než
50 %
.

Nahřívací zařízení pro heets - Ekožváro Lambda

Samotné náplně zvané HEETS, které si budete dokupovad opakovaně respektive neustále vyjdou na 100 Kč/balení (20 ks „cigaret”). Průměrného kuřáka (krabička/den) tak vyjde IQOS cca na 3 000 Kč měsíčně (pouze HEETS náplně).

Z výše uvedeného plyne, že IQOS rozhodně není levnější než kouření klasických cigaret.

Další špatnou zprávou je, že od 1. ledna roku 2019 spadají HEETS cigarety do kategorie tabákových výrobků a vztahuje se na ně stejná spotřební daň jako na klasické cigarety. Což v podstatě znamená, že cena HEETS cigaret poroste stejně tak, jako poroste cena klasických cigaret.

Spotřební daň z tabáku a HEETS cigaret

Kde koupit IQOS zařízení

Pokud zvažujete nákup IQOSu, máte v podstatě dvě možnosti. První je online nákup přes oficiální eshop prodejce a druhou možnosti je kontaktovat obchodního zástupce.

Alternativy IQOSU

Kromě IQOS zařízení můžete na internetu zakoupit jiná kvalitní nahřívacích zařízení, která využívají stejné náplně (HEETS) jako IQOS. Mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější nahřívací zařízení v této kategorii patří Ekožvára, která fungují na stejném principu jako IQOS, ale mají několik podstatných výhod.

Hlavní přednosti Ekožvára

ok-mark delší výdrž baterie (cca 35 HEETs cigaret na jedno nabití)
ok-mark možnost kouřit jednu cigaretu za druhou (nemusíte mezi náplněmi čekat)
ok-mark nastavitelná teplota nahřívání (ovlivňuje chuť a sílu náplně)
ok-mark žádná nabíjecí krabička
ok-mark automatický čistící režim

kvalitní nahřívací zařízení pro HEETS cigarety Ekožváro

 

Porovnání IQOS cigarety a e-cigarety:

Kouření kvalitní e-cigarety (ne IQOSu) stojí průměrného kuřáka cca 700 Kč/měsíc. Nová cigareta IQOS je oproti e-cigaretám dražší cca o 2 300 Kč měsíčně.

Škodlivost IQOS cigarety

Zatím byla provedena jediná nezávislá studie škodlivosti, která pravděpodobně (viz níže) nedopadla podle představ společnosti Philip Morris.

Studii naleznete na internetu (pouze v AJ). Nicméně byla nedávno stažena. Důvodem je hromadná žaloba společnosti Philip Morris. Není se čemu divit, jde o miliardy dolarů.

V současné době se autoři bojí ke studii jakkoliv vyjádřit. No, ono se v podstatě není čemu divit. Představte si, že máte pravdu, máte i důkazy, ale už předem víte, že vám to stejně nestačí, že soud stejně nemůžete nikdy vyhrát. Je to tak trochu jako boj s větrnými mlýny. Váš soupeř má neomezené finanční zdroje, nejlepší právníky na světě a ještě ke všemu tichou podporu státních orgánů. Jistá prohra nebo vleklý soudní spor, který vás absolutně finančně a psychicky vyšťaví. Jaký je v tom rozdíl?! Je jen na vás, abyste si udělali vlastní názor. 

Matthew Myers - preziden Tobbaco Free KidsPrezident celosvětové kampaně Tobacco-Free kids se vyjádřil k IQOS cigaretě takto: „Jen neskutečně lžou. Vždyť o svých výrobcích lhali po desetiletí. Čeho chtějí tímto produktem dosáhnout? Jaký je jeho účel?“.

Zdravotnictví v USA varuje, že IQOS může být tzv. Trojský kůň. Také většina expertů dlouhodobě varuje před společností Philip Morris a jejich produkty.

V 50. letech minulého století, poté co se na trhu objevily cigarety s filtrem, tvrdili, že jsou mnohem bezpečnější, což se ukázalo jako velice přehnané.

V 70. letech přišly na trh tzv. „lehké cigarety“, které vědci zkoumali po desetiletí, než potvrdili, že nejsou o nic lepší než ty klasické.

Žádný z nových produktů společnosti Philip Morris nesnížil zdravotní rizika způsobené kouřením.

Ke škodlivosti klasických e-cigaret se vyjádřila prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. takto: „U elektronických cigaret je riziko oproti klasickým cigaretám minimální přičemž riziko pasivního kouření je prakticky nulové.”

Ať už se bavíme o škodlivosti klasických cigaret, IQOSu, nebo e-cigaret, vždy je zapotřebí  kritické myšlení! Nenechte se zmanipulovat poplašnými zprávami, které zaslechnete v médiích a zjistěte si fakta a vědecky podložené informace. Pokud vás nebaví číst a zdlouhavě dohledávat relevantní informace, doporučujeme nezávislý dokument, který nedávno odvysílala ČT.

revolucni-pod-ecigareta

Rozebraná náplň cigarety IQOS

Použitá a rozebraná HEETS cigareta

Co se děje uvnitř cigarety IQOS?

Použitá HEETS náplň v IQOS cigaretě

Na fotografii výše si můžete všimnout plastového filtru, který se spekl a zežloutl. Nejedná se o klasický plast, ale biopolymer, který zahříváním mění tvar (deformuje se) a obarvuje se od tabáku. Nicméně i biopolymer může být škodlivý. 

Zahříváním při teplotě 350°C dochází k nedokonalému spalování při kterém se například i z organických materiálů uvolňují rakovinotvorné radikály a zejména formaldehyd. Pokud je "biopolymer" natavený nebo "očouzený" může docházet k jeho degradaci a k uvolňování škodlivých látek. Poté je úplně jedno, jestli se jedná o syntetický polymer nebo biopolymer.

Doporučení výrobce čistit nahřívací těleso po každé vykouřené krabičce výše uvedený problém nemusí řešit.

Biopolymer v cigaretě IQOS

Polymer je plast, biopolymer je jiný plast (zhotoven z "bio" složek). Polymery mají složitější molekulovou strukturu. Jsou relativně odolné vůči působení prostředí (inertní) a stálé. Při zahřívání se jejich molekuly rozkládají. Čím složitější polymer, tím větší množství radikálů (zbytků) s různými účinky.

Porovnání chuti ecigarety a IQOSU

Vyjádření k chuti IQOSu od lidí, kteří si jej vyzkoušeli je poměrně rozdílné. Někdo tvrdí, že chutná jako sláma a jiný zase, že se na to dá zvyknout.

Jisté je, že IQOS se chuti e-cigarety jen těžko vyrovná. Příchutí do e-cigaret je takové množství, že si o tom můžete nechat zdát. Stovky druhů lahodných tabákových, ovocných a dalších příchutí. Všechny náplně do e-cigaret jsou navíc pod přísnou farmaceutickou kontrolou. Dokonce pod mnohem přísnější kontrolou než v USA.

Závěrem

Hlavní nevýhodou IQOS zařízení je to, že nemůžete vykouřit ani 2 HEETS cigarety za sebou. Po každé cigaretě totiž musíte IQOS vložit do nabíjecí krabičky a počkat než se zařízení nabije. Další problém se opět pojí s nabíjecím pouzdrem. Musíte jej totiž neustále nosit s sebou - bez něj IQOS zkrátka fungovat nebude.

U cigarety IQOS neplatí, že zahřívá pouze tabák. O riziku pro okolní kuřáky není oficiálně nic známo. To, že z kuřáka není nic cítit rozhodně nemusí znamenat, že je IQOS pro okolí neškodný. Rakovinotvorné látky bohužel nemusejí být cítit.

Oficiální vyjádření společnosti Philip Morris mluví za vše: „Používaní IQOS není bez rizik. Nejlepším způsobem, jak snížit zdravotní rizika související s tabákem je úplně přestat tabákové výrobky užívat.”

Spolehlivé nahřívací zařízení pro HEETS cigarety

 

Zdroje:
https://www.tobaccofreekids.org/assets/factsheets/0110.pdf
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/213411010100409/obsah/252569-skodlivost-elektronickych-cigaret/

Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

Používáme ověření věku Adulto