Víte jaká je historie elektronické cigarety?


nakrese_elektronicke_cigarety_josepha_robinsona_1Dá se říci, že 1. ecigaretu ( vaporizér) vymyslel Joseph Robinson v roce 1927. Podle jeho slov nad tímto vynálezem přemýšlel už od roku 1920. Nicméně nápad a jeho realizace jsou dvě rozdílné věci a tudíž ještě nějaký čas trvalo, než svoji ideu zrealizoval. Vše chtělo hodně času, vymýšlení, testování a papírových návrhů než vzniklo něco funkčního. Od té doby bylo patentováno několik elektronických zařízení, nicméně do historie ecigaret promluvila 3 nejzásadnější jména.

 To, že první elektronický vaporizér (ecigaretu) vymyslel Joseph Robinson už v roce 1927 tedy víme. Otázka nyní zní, jak cigareta v té době vypadala a kdo jsou ti další, kteří se zapsali do historie elektronické cigarety. Jak tehdy mohla ecigareta vypadat, si můžeme při troše fantazie představit z obrázku nalevo, který narýsoval p. Robinson.

Fáze 1 - ecigaretu první vymyslel Robinson

Píše se 3. květen roku 1927 a světlo světa spatřila první elektrnicka cigareta. Její autor podal následující prohlášení:„Můj vynález je zařízení pro odpařování náplně za přítomnosti léčivé látky, která je elektricky vyhřívaná, čímž vzniká pára pro inhalaci. Zařízení je vhodné k individuálnímu používání bez rizika popálení.”

O tři roky později byl Robinsonův patent schválen a publikován v USPTO (United States Patent and Trademark Office). Ačkoliv jeho „elektronická cigareta” tehdy nebyla určena pro tabák, poměrně hodně se dnešní ecigaretě podobala.

 

Fáze 2 - druhý se do historie ecigaret zapsal Herbert A. Gilbert

nakres_elektronicke_cigarety_gilberta_hilberta_1Píše se rok 1963 a Herbert A. Gilbert si v Pensylvánii nechává patentovat tzv. „netabákovou cigaretu bez kouře“, která měla produkovat pouze ohřátý vlhký ochucený vzduch, procházející přes pórovitou náplň napuštěnou chemicky nezávadnou látkou. Herbert Gilnert si celé zařízení představoval jako cigaretu, která se pohodlně drží v ruce. Dva roky na to se dočkal oficiálního uznání od USPTO. Jeho vynález byl ještě tentýž rok zmíněn v prosincovém čísle časopisu Popular Mechanics.

Fáze 3 - první moderní ecigaretu vymyslel Hon Lik

fotografie_elektronicke_cigarety_hon_lik_1Vývoj pokračoval i dál, ale zásadní změna přišla až v roce 2000. Tehdy dostal nápad Hon Lik. Nápad se mu zjevil ve snu:„Kašlající a sípající jsem se topil, dokud se najednou všechna voda kolem mě nezvedla jako mlha.” Takto popisuje svůj sen Lik.

Píše se rok 2003, Likovi umírá otec na rakovinu plic. Byl těžký kuřák, stejně jako Lik. Už samotná představa, že umře také na rokovinu plic, Lika vyděsila do takové míry, že se s tím rozhodl něco udělat. A také že se mu to náramně povedlo. Vymyslel jeho první návrh na elektronickou cigaretu.

Píše se rok 2004 a Likův patent na elektronickou cigaretu se objevil v USPTO. První moderní e-cigareta se tehdy dostala na trh. V té době však ani samotného Lika nenapadlo, že by se mohla stát tak oblíbenou, aby se masově rozšířila po celém světě. Ani ve snu by ho nenapadlo, že se ecigareta jednou stane noční můrou tabákových společností.

Fáze 4 - revoluci a masové rozšíření rozpoutaly letní OH v Pekingu

letni_olympijske_hry_peking_1Masové rozšíření zaznamenala elektronická cigareta až v roce 2008. Hlavním důvodem byla obrovská kumulace lidí na OH v Pekingu. Jakmile se rozhodlo, že OH se budou konat právě v Číně, všechny síly Číny se upřely k zajištění jejich hladkého a působivého průběhu. Jedním z mnoha vedlejších efektů byla snaha o vybudování obrazu ekologicky se chovající moderní země, pečující o blaho a zdraví svých občanů. Obrovské množství nedopalků od cigaret, které odhazovaly miliony čínských kuřáků. Toho všeho se vláda chtěla zbavit a tak bylo za úkol vymyslet, jak tyto tuny nedopalků dostat z ulic čínských měst. Vláda zvolila práve elektronické cigarety, které byly na trhu od roku 2004.

 

 

 

 

 

 

Elektronická cigareta v České republice

ceska_vlajka_1Do České republiky dorazila elektronická cigareta nedlouho poté, co byla v Číně patentována. Česká republika se tak stala po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku pátou zemí na světě, kde se elektronická cigareta začala distribuovat. V létě 2009 byl v ČR schválen zákon, který elektronickou cigaretu definuje a vymezuje podmínky používání a prodeje.

 

 

Dnešní elektronické cigarety už se nesnaží podobat klasickým cigaretám

moderni_elektronicke_cigarety_1Postupným vývojem se elektronické cigarety stále méně podobají klasickým tabákovým cigaretám. Rozměry i hmotnost se spíše zvětšují, protože podstatnějšími parametry oproti vzhledu jsou kapacita a výdrž baterie, dostatečně výkonný atomizér a optimální zásoba e-liquidu.

 

 

 

 

Zdroje:
http://www.casaa.org/historical-timeline-of-electronic-cigarettes/


Autor: Jan Krupka

Jan Krupka

Jsem vášnivý vaper. Ale nebýval jsem jím vždy. I já jsem patřil do kategorie dlouholetých kuřáků klasických cigaret a snažil se této neřesti zbavit, seč mi síly stačily. To se mi podařilo v roce 2012, kdy jsem přesedlal na e-cigarety a dal těm klasickým vale.

Vapování mě natolik nadchlo, že jsem ještě tentýž rok založil e-shop Elcigon.cz a stal se pravidelným přispěvatelem zdejšího blogu. Dnes tedy dokážu poradit nejen s veškerým příslušenstvím, technickými informacemi, ale jsem schopen se na hodiny zabavit také opravami e-cigaret i dalších drobných elektronických zařízeních.

 

Používáme ověření věku Adulto